New York 9. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Generálny tajomník OSN António Guterres vymenoval slovenského diplomata Jána Kubiša za nového osobitného koordinátora OSN pre Libanon. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Organizácie Spojených národov

Na snímke Ján Kubiš

Kubiš, bývalý minister zahraničných vecí Slovenskej republiky, v minulosti viedol misie OSN v Iraku a Afganistane. Úrad osobitného koordinátora OSN pre Libanon prevezme po Pernille Dahlerovej Kardelovej z Dánska, ktorá bola do tejto funkcie dočasne dosadená v novembri 2017.
Vymenovanie prichádza v čase zvýšeného napätia medzi Izraelom a Libanonom, kde OSN rozmiestnila svoje mierové sily, ktoré kontrolujú hranicu medzi oboma štátmi. Izraelská armáda v decembri spustila operáciu na zničenie tunelov vyhĺbených militantmi hnutia Hizballáh, ktoré vedú do Izraela.
Kubiš (66) pôsobil ako vyslanec OSN v Iraku od roku 2015 do decembra 2018 a v rokoch 2011-2015 viedol misiu OSN v Afganistane. Šéfom slovenskej diplomacie bol od júla 2006 do januára 2009 v prvej vláde Roberta Fica.
 
Príspevok Ján Kubiš sa stal novým osobitným koordinátorom OSN pre Libanon zobrazený najskôr Hlavné správy.