Bratislava 18. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský sa listom obrátil na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera a primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska, v ktorom ich vyzýva, aby sa chopili iniciatívy za postavenie pamätníka maršalovi ZSSR Ivanovi Stepanovičovi Konevovi.

Na snímke Ján Čarnogurský

Konkrétne Ján Čarnogurský v liste píše:
Vážený pán predseda Banskobystrickéhosamosprávneho kraja, vážený pán primátor,
z vôle občanov stojíte na čele Banskobystrického samosprávneho kraja, resp. mesta Banská Bystrica. Vaše mesto sa nezmazateľne zapísalo do slovenských a stredoeurópskych dejín ako centrum Slovenského národného povstania.
V roku 1944 Povstanie pomenilo priebeh frontov v strednej Európe. Podľa pôvodných plánov mal útok proti nemeckému Wehrmachtu prebiehať na juhu cez Rumunsko a Maďarsko a na severe cez Poľsko. Začiatok SNP priviedol Sovietsky zväz k rozhodnutiu začať útočnú operáciu stredom medzi oboma frontami, cez Dukliansky priesmyk rovno na Slovensko. Sovietske velenie urobilo uvedené rozhodnutie, aby urýchlilo priebeh vojny aj aby priviedlo pomoc Povstaniu.
Duklianska operácia bola neobyčajne ťažká a krvavá. Nemci sústredili proti útočiacim sovietskym a československým vojskám asi 300 tisíc vlastných vojakov. Na Dukle padlo takmer 27 tisíc sovietskych a viac než 1 600 československých vojakov. Ale útočiace vojská sa prebili cez Karpaty. Na Duklianskom úseku oslobodili prvú slovenskú obec Kalinov. Potom pokračovali v útoku na východnom Slovensku až do 27. októbra 1944.
Keď velenie Povstania vyhlásilo Povstanie za skončené, nemalo zmysel pokračovať v krvavej útočnej operácii v hornatom teréne a útočná operácia sa taktiež skončila. Keby nebolo Duklianskej operácie, nemecké velenie by bolo mohlo sústrediť ďaleko viac vojakov na potlačenie Povstania a dĺžka Povstania by sa radikálne skrátila. Banská Bystrica by sa stala obeťou tentoraz útočiacej nemeckej armády skôr, pri väčšej sile útočníkov. Veliteľom Duklianskej operácie na sovietskej strane bol maršal Sovietskeho zväzu Ivan Stepanovič  Konev.
Aj len z tohto stručného súhrnu je zrejmé, že zásluhy maršala Koneva o Banskú Bystricu aj o Slovensko sú obrovské. Napriek tomu maršal Konev nemá na Slovensku pomník. Pomník pre maršala Koneva by bol ocenením jeho zásluh, ale zároveň holdom padlým sovietskym a československým vojakom počas celej operácie na pomoc SNP.
Slovensko-ruská spoločnosť sa nazdáva, že Slovensko a mesto Banská Bystrica majú morálnu povinnosť postaviť pomník maršalovi Konevovi a najvhodnejším miestom pre pomník by bola práve Banská Bystrica.
Vážený pán predseda samosprávneho kraja, vážený pán primátor,
navrhujeme a vyzývame vás, aby ste sa chopili iniciatívy za postavenie pomníka maršalovi Konevovi. Žiadny iný vojak neurobil pre Slovensko a pre Banskú Bystricu toľko ako maršal Konev. Ocenenie jeho zásluh len pozdvihne význam Slovenského národného povstania a mesta Banská Bystrica.
S pozdravom,
JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti
 
Na vedomie: Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo kultúry SR, Múzeum SNP Banská Bystrica, Veľvyslanectvo RF Bratislava
 
Príspevok Ján Čarnogurský napísal Jánovi Lunterovi a Jánovi Noskovi zobrazený najskôr Hlavné správy.