Rimbo 13. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pontus Lundahl/TT News agency)
 
Jemenský minister zahraničných vecí Chálid Jamání uviedol vo štvrtok, že dohoda o stiahnutí armády z prístavu Hudajda zostáva “hypotetická”, pokým sa nestiahnu povstalci

Na snímke Chálid Jamání

Na základe dohody, o ktorej strany bojujúce v Jemene rokovali pod záštitou OSN vo švédskom meste Rimbo, dôjde k stiahnutiu jemenských vládnych síl, ako aj síl povstalcov nazývaných húsíovia z tohto strategicky dôležitého prístavného mesta.
Jamání povedal novinárom, že dohoda o prímerí a stiahnutí z Hudajdy bude “hypotetická”, až kým sa nenaplní. “Predpokladáme, že druhá strana sa stiahne,” uviedol.
Podľa osobitného vyslanca OSN Martina Griffithsa by malo dôjsť k stiahnutiu ozbrojených síl z Hudajdy v priebehu “niekoľkých dní”.
Mierové rozhovory medzi oboma bojujúcimi stranami otvorila minulý štvrtok švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová. Cieľom rokovaní pod záštitou OSN malo byť ukončenie občianskej vojny v Jemene, ktorá spôsobila rozsiahlu humanitárnu krízu.
Vo štvrtok, v siedmy a záverečný deň rokovaní, si Jamání a hlavný vyjednávač povstalcov Muhammad Abdulsalám podali ruky za hlasného aplauzu prítomných, avšak niektoré záležitostí zostávajú nevyriešené a nové kolo rozhovorov sa uskutoční koncom januára, uviedol podľa agentúry AFP generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý o dohode medzi oboma stranami informoval.
Guterres minulý týždeň vyzval jemenskú vládu i povstalcov, aby zastavili násilie v okolí prístavného mesta Hudajda, cez ktoré prúdi do Jemenu 90 percent potravinovej a tri štvrtiny humanitárnej pomoci. OSN varovala, že humanitárnu pomoc bude v krajine v roku 2019 potrebovať až 75 percent populácie.
 
Príspevok Jamání: Dohoda o stiahnutí armády z Hudajdy je stále “hypotetická” zobrazený najskôr Hlavné správy.