Luhansk 17. decembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Franco Castano)
 
Ukrajinskí ozbrojenci, hlavne príslušníci takzvaných dobrovoľníckych bataliónov, podľa informácií Ľudovej milície Luhanskej ľudovej republiky, predávajú trinitrotoluén do Európskej únie

Ilustračné foto

Z lokality, ktorú Kyjev označuje ako „Operácia spojených síl“, túto nebezpečnú trhavinu do EÚ vyvážajú, ako prostriedok pre ošetrenie rastlín. Najnovšie vyviezli takmer 70 ton trinitrotoluénu do Poľska.
Informoval o tom náčelník Tlačovej služby riaditeľstva Ľudovej milície LĽR Jakov Osadčij: „Deviateho decembra, ako prostriedok na ošetrenie rastlín, vozidlami 10. Horskej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny do Poľska vyviezli ďalších 67 ton trinitrotoluénu,“ uviedol pre média Osadčij.
„Verejnosť sme už informovali o tom, že poľská chemická spoločnosť Nitro-chem je vedúcim dodávateľom trinitrotoluénu do USA a krajín Afriky. Pre túto spoločnosť z Ukrajiny v priebehu necelých dvoch mesiacov vyviezli vyše 200 ton trhavín,“ zdôraznil náčelník Tlačovej služby riaditeľstva Ľudovej milície LĽR Jakov Osadčij.
Našim čitateľom pripomenieme, že trinitrotoluén je fakticky najrozšírenejšia vojenská trhavina. Používa sa ako trhavá náplň delostreleckých striel a granátov, ako náplň leteckých bômb, ako ženijné a špeciálne trhaviny, ako náplň mín a ručných granátov, na prípravu zmiešaných trhavín. Používa sa aj na výrobu priemyslových trhavín. No a takýto „tovar“, podľa informácií Ľudovej milície Luhanskej ľudovej republiky, ukrajinskí ozbrojenci predávajú do Európskej únie…
Eugen Rusnák
 
Príspevok Jakov Osadčij: “Ukrajinskí ozbrojenci predávajú trinitrotoluén do krajín EÚ a potom putuje do USA a Afriky” zobrazený najskôr Hlavné správy.