Aleppo 19. decembra 2016(HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Jakov Kedmi, bývalý izraelský spravodajský dôstojník a riaditeľ bezpečnostnej služby Nativ poskytol interview agentúre News Front, v ktorom okomentoval situáciu ohľadne sýrskeho mesta Idlib, kam sa z Aleppa na známych zelených autobusoch presunulo v poslednej dobe množstvo teroristov. Informácie o vystúpení Jakova Kedmiho priniesol portál Politexpert.

Jakov KedmiJakov Kedmi

Jakov Kedmi sa vo svojom interview venoval aj ďalším osudom, ktoré očakávajú predstaviteľov “umiernenej opozície” a ich rodiny v najbližších mesiacoch v Sýrii, pričom im prorokuje relatívne rýchlu porážku. Izraelský expert poukázal na fakt, že hlavnou úlohou sýrskych vládnych jednotiek bolo “oslobodenie Aleppa s čo najmenšími stratami civilného obyvateľstva a “tento krok sýrske vládne sily splnili vynikajúco”. Odsun teroristov do Idlibu bol podľa Jakova Kedmiho správny krok, oslobodením Aleppa sa skončila ďalšia etapa sýrskej občianskej vojny, vyprovokovanej USA a Západom.

“Hlavným cieľom  tejto fázy vojny v Sýrii bolo oslobodenie Aleppa. Ak k tomu bolo potrebné, aby sa banditi odsunuli, je dobre že sa odsunuli. Ľahšie si zvyknú neskôr aj na odsunutie z Idlibu, keď k tomu príde. Ale kam sa banditi z Idlibu odsunú – do Turecka alebo do Paríža? Osobne som presvedčený, že sa presunú do Paríža. Západ sa o nich tak dojemne staral počas celej vojny proti Asadovi, že mu nemôžu urobiť niečo také nepekné , že by do Paríža neprišli. Paríž sa môže pripraviť na privítanie 20 až 25 tisíc teroristov. Z  “umiernenej opozície, najmä z an Nusry príde do Paríža 10 tisíc, rovnaký počet bude aj z ISIS a asi 5 tisíc bude z iných organizácii” uviedol Jakov Kedmi.

Jakov Kedmi upozornil, že hlavným cieľom Rusov je zbaviť Sýriu teroristov. Necítia potrebu ich za každú cenu likvidovať a ohrozovať zbytočne životy svojích vojakov, či predlžovať vojnu v Sýrii. Jasne to definoval ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý doslovne teroristom povedal: “Umožníme vám utiecť. Kto neujde, toho zničíme.” A kam teroristi ujdú už Jakov Kedmi definoval v odstavci vyššie.

Okrem Paríža (rozumej EÚ celkovo) ďalšie destinácie, kam môžu teroristi uniknúť predstavujú  Lýbia, Irak, Sudán, Afganistan či  nebodaj územie Ruska, kde sa však Rusi s teroristami evidentne nebavia v rukavičkách. Z týchto destinácii existuje veľmi rýchla a priama cesta priamo k huriskám do raja, s ktorou však nie sú všetci teroristi uzrozumení.

Podľa Jakova Kedmiho po Aleppe už chýba teroristom v Sýrii dostatok vojenských i morálnych síl na víťazstvo. Môžu ešte nejakú dobu odolávať a snažiť sa čo najviac oddialiť svoj koniec. Ďalší útok bude podľa izraelského spravodajcu smerovať na Idlib (mesto má 1,3 mil. obyvateľov) kde sa momentálne nachádza približne 30 000 teroristov.

Oslobodenie Idlibu zvýši bezpečnosť ruských síl na základniach v Tartuse a Hmeimmime, navyše uvoľní ďalšie sýrske vládne jednotky, ktoré musia v okolí Idlibu chrániť dlhú obrannú líniu. Vďaka víťazstvu v Idlibe sa frontová línia podstatne skráti. Oslobodenie Idlibu bude znamenať podľa Jakova Kedmiho koniec občianskej vojne v Sýrii, potenciál bánd v Palmýre, Deir ez Zor a v Rakke považuje izraelský spravodajský dôstojník za minimálny.  Občianska vojna v Sýrii sa skončí podľa Kedmiho prognóz náhle, podobne ako sa skončila občianska vojna v ZSSR v 20. rokoch 20.storočia

Jakov Kedmi načrtol aj plán, ako príde k oslobodeniu Idlibu. V prvom rade vládne vojská upevnia svoju kontrolu nad diaľnicou, ktorá spája Aleppo s Damaskom a potom preniknú do oblasti cca 5 – 8 km od mesta. Obsadia lokalitu Dzisr esh Shugur (severne od Idlibu), pretože cez tento bod vedú logistické cesty banditov. Cez tento bod prúdia do Idlibu pomoc a zásoby z Turecka.

Potom príde opätovne k vybudovaniu dvoch kotlov – v severnom kotli bude samotný Idlib a v južnom kotli bude okolie mesta. Prvý sa zlikviduje južný kotol, potom podobne ako v prípade Aleppa príde k ultimátu pre teroristov, tí si budú môcť vybrať z dvoch možností  – ostať v Idlibe a zahynúť, alebo sa presunúť do Paríža uzatvára svoju prognózu Jakov Kedmi.