Jakov Kedmi: Nevypočitateľní Ukrajinci nemôžu nikdy vlastniť jadrové zbrane

Kyjev 26. novembra 2016 (HSP/Foto:Wikimedia)

Bývalý izraelský rozviedčík Jakov Kedmi vo vysielaní kanála News Front sa s veľkým dešpektom vyjadril o možnosti, že by Ukrajina mala k dispozícii jadrové zbrane. Debata na News Front sa začala úvahou, čo sa malo urobiť v 90 rokoch, aby Ukrajina bola dnes naozaj veľkou a uznávanou krajinou.

Jakov KedmiJakov Kedmi

Ukrajinský politológ Andrej Okara uviedol, že ak by on bol prezidentom Ukrajiny na začiatku 90 rokov, zachránil by na Ukrajine taktické jadrové zbrane a strategické bombardéry.

Jeho vyhlásenie vyvolalo živú polemiku a naznačilo nový rusofóbsky trend v ukrajinskom priestore. Viacerí predstavitelia ukrajinských elít dospeli do štádia, že je nevyhnutnosťou, aby Ukrajina znova vlastnila jadrové sily z dôvodu zdržiavania ruského agresora. Časť ukrajinských politikov tvrdí, že bolo chybou vzdať sa jadrových zbraní, ak by Ukrajina mala k dispozícii jadrové zbrane, problém Donbasa a Krymu by už bol vyriešený. Dokonca Alexander Turčinov uvažuje, že Ukrajina by sa mohla pokúsiť vyrobiť “špinavú atómovú bombu”.

Vo vysielaní News Front potom Andrej Okara uviedol, že Ukrajina síce podpísala Budapeštianske memorandum, v ktorom sa vzdala jadrových zbraní, za to požadovala garancie pre svoju bezpečnosť, čo však ani Rusko, ani Veľká Británia a ani USA nesplnili. Preto pre Ukrajinu nie sú body Budapeštianskeho memoranda záväzné a Ukrajina môže vyrobiť vlastnú špinavú atómovú bombu.

Na úvahy ukrajinského rusofóba potom tvrdo reagoval Jakov Kedmi, ktorý má rozsiahle vojenské a bezpečnostné skúsenosti, pretože riadil jednú z izraelských bezpečnostných služieb.

Podľa Kedmiho “Po prvé nikto vo svete by nedopustil, aby na Ukrajine zostali jadrové zbrane, v prvom rade by to nedopustili USA. Oni boli kategoricky proti tomu. Po druhé akýkoľvek pokus Ukrajiny zachrániť na svojom území jadrové zbrane by vyvolal reakciu Ruska a Rusko by za každú cenu tieto jadrové zbrane zabralo. Je nemožné, aby sa v rámci takého kvázi štátu akým bola a je Ukrajina nachádzali jadrové zbrane. Rusi by tvrdým spôsobom riešili tento problém”.

Jakov Kedmi reagoval aj na Okarove slová, týkajúce sa sovietskych strategických diaľkových bombardérov Tu-160, ktoré zostali na Ukrajine. Išlo o 23 strojov, pričom za 25 rokov ukrajinskej existencie už 16 týchto vynikajúcich strojov skončilo na šrotovisku. Podľa Kedmiho aj na príklade Tu-160 je jasne vidieť, prečo ani USA a ani Rusko nesúhlasili s tým, aby ostali nebezpečné zbrane v rukách “nezodpovedných hlupákov”.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)