Damask 16. apríla 2018 (HSP/Politexpert/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Grigorij Pavlodubov na portáli Politexpert venuje svoju pozornosť vyhláseniam Jakova Kedmiho, bývalého vysokého izraelského dôstojníka rozviedky, ktorý hodnotí americký útok na Sýriu zo 14. apríla 2018.

Na snímke Jakov Kedmi

Staré sovietske systémy PVO  S-125, S-200, Kvadrat a Buk bránili Sýriu pred útokom koalície Západu. Západ vystrelil na Sýriu 103 rakiet, z toho staršie sovietske systémy zlikvidovali 71 rakiet, čo predstavuje veľmi dobrý koeficient 0,7. Rusi sú podstatne kritickejší ako Kedmi, úspešnosť označili stupňom 3 – dobrý. Jakov Kedmi však upozorňuje na skutočnosť, že v blízkosti vojenských strategických objektov mali sýrske PVO podstatne vyšší koeficient 0,9.
Jakov Kedmi uviedol, že ruskí odborníci zvýšili účinnosť sýrskych systémov PVO, umožnili Sýrčanom svoje staré systémy PVO modernizovať. Samozrejme uvedené systémy nedokážu pokryť celý vzdušný priestor Sýrie, systémy PVO dopĺňali preto Kvadrat aj Buk a prvé verzie Pancirov. Tieto systémy sú určené na zostreľovanie nepriateľských letiacich cieľov na krátku vzdialenosť. Rýchlosť Tomahawkov je nízka, takže staré sýrske systémy PVO nemali väčšie problémy.
Donald Trump hovoril, že USA použijú “moderné a chytré rakety”. Ak by ich použil, znamenalo by to pre USA katastrofu, pretože ak by moderné a chytré americké rakety zničila stará sovietska PVO Sýrie, znamenalo by to pre USA obrovský problém. Takisto vystrelenie 100 rakiet dokázali staré sovietske systémy PVO vyriešiť, oveľa ťažšie by sa im reagovalo, keby v krátkom časovom rozostupe vyletela salva s väčším počtom rakiet.
Tomahawky tvoria základnú útočnú americkú raketu v boji proti pozemným cieľom. Evidentne však Tomahawky proti Rusku a Číne nebudú stačiť, pretože dosahujú nízku rýchlosť a ruské a čínske moderné systémy PVO nebudú mať s Tomahawkami väčšie problémy. Navyše ruské rakety systému S-400 predčia Tomahawky vo všetkých aspektoch.
Systém S-400 je určený na likvidáciu moderných a pokročilých prostriedkov vzdušného útoku, dokáže likvidovať taktické, strategické bombardéry, stíhačky, balistické strely a rakety stredného dosahu, hyperzvukové vzdušné ciele. Systém S-400 je jediným systémom vo svete, ktorý  dokáže selektívne pracovať so štyrmi rôznymi typmi rakiet, s rozdielnou štartovacou hmotnosťou a diaľkovým dosahom, čím vytvára vrstvenú obranu. Systém je vysoko automatizovaný, čo umožnilo znížiť obslužný personál.
 
Príspevok Jakov Kedmi: Americké chytré rakety proti zaostalým sovietskym PVO zobrazený najskôr Hlavné správy.