Washington 27. júna 2019 (HSP/Politpuzzle/Foto:Screenshot YouTube)

Izraelský bezpečnostný analytik Jakov Kedmi na portáli Politpuzzle s pobavením komentuje posledné vyhrážky Bieleho domu na adresu Iránu

Na snímke Jakov Kedmi

Podľa Kedmiho Donald Trump nie je pripravený začať vojenskú konfrontáciu s Iránom a snaží sa zachovať si tvár pred medzinárodným spoločenstvom tým, že napodobňuje maorijský rituál haka. Pri tomto rituáli sa snažili Maoriovia pred bojom zastrašiť nepriateľa hrôzostrašnými grimasami a takisto sa snažili vzbudiť v sebe pocit sily. Haka rituál je dnes v repertoári novozélandského reprezentačného rugbyového týmu, kde všetci vnímajú haka rituál ako príjemné pobavenie pred zápasom, haku milujú najmä diváci.

Maori haka

[embedded content]

Podľa Kedmiho, Donald Trump nemôže začať vojenskú operáciu proti Iránu kvôli dvom hlavným príčinám. 1. Musí získať podporu Pentagonu, no Pentagon do konfrontácie s Iránom ísť nechce, pretože nevidí žiadnu výhodnú perspektívu pre USA, ktorá by z vojny voči Iránu pre Američanov vyplynula. 2. Trump je presvedčený, že Irán sa zľakne a stiahne sa, stačí keď budú Američania dôrazne tlačiť v politickej a ekonomickej oblasti.

Okrem toho Trump je stále v zajatí amerických propagandistických predstáv, podľa ktorých musí byť americký prezident dôrazný a musí zvýrazňovať svoju silu, pretože takúto predstavu čitatelia mainstreamu zbožňujú.

Robenie bububu (slovenský ekvivalent pojmu haka) však na Irán veľmi neplatí. Iránci sú profesionáli a od roku 1979 bez zbytočných cirkusov ukazovali, že si dokážu svoje geopolitické priority presadiť. V čase iránsko-irackej vojny (1980 – 1988) Američania podporovali Saddáma Hussajna, ktorý mal najmodernejšiu armádu na Blízkom východe a Hussaina podporovali zo zotrvačnosti aj Sovieti, pre ktorých bol takisto iránsky revolučný režim neprijateľný a problematický.

Irán teda bojoval osamotený proti Iračanom, ktorí mali za sebou finančnú pomoc Západu a vojenskú pomoc od ZSSR. Vďaka vojne s Iránom sa ale aj tak Irak dostal do hlbokej krízy, čo sa mu po páde ZSSR stalo osudným. Bez sovietskej podpory si to následne Američania s Irakom veľmi rýchlo vybavili.

Irak sa na vlastnej koži  presvedčil, že Američania nemajú priateľov, len záujmy a po použití to čo nepotrebujú, odhodia. Saddám za toto bolestné zistenie zaplatil nakoniec svojím životom.

Nie je najhoršie byť americkým nepriateľom, oveľa horšie je byť americkým priateľom. Aj s Indiánmi sa americkí osadníci keď boli slabí priatelili, o čom pomerne jasne hovorí americký sviatok Deň Vďakyvzdania. Keď v roku 1621 priplávali pútnici do Ameriky, krutú zimu z pútnikov lode Mayflower neprežila polovička osadníkov. Na jar však prišli Indiáni Squanto z kmeňa Wampanoag a darovali zúboženým osadníkom kukuricu a moriaky, naučili ich loviť a prežiť v divočine, takže v nasledujúcich takmer 300 rokoch sa následne mohli Indiáni na vlastnej koži presvedčiť, že v prípade Američanov býva každý dobrý skutok po zásluhe potrestaný.

František Olčaj

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj