Jeruzalem 27. októbra 2017(TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Tsafrir Abayov)

Svetoznámy francúzsky šansonier arménskeho pôvodu Charles Aznavour (93) si z rúk izraelského prezidenta Reuvena Rivlina prevzal Medailu Raoula Wallenberga za hrdinstvo počas druhej svetovej vojny. Informáciu priniesol v piatok izraelský denník The Jerusalem Post.
Na snímke Charles Aznavour (93) si z rúk izraelského prezidenta Reuvena Rivlina prevzal Medailu Raoula Wallenberga

Skladateľ a spevák v jednej osobe spoločne so sestrou Aidou získali ocenenie za pomoc rodičom pri ukrývaní občanov židovského pôvodu počas okupácie Francúzska nacistami. Prenasledovaným nezriedka poskytovali na prenocovanie i vlastné lôžka.
Najvyšší izraelský predstaviteľ pri štvrtkovom slávnostnom akte pripomenul z Talmudu vetu o tom, že každý, kto zachráni čo len jediný ľudský život, zachráni celý svet. Súčasne pripomenul viaceré zo známych Aznavourových songov a označil ich za svoje obľúbené.
Hosť z Paríža v ďakovnej reakcii okrem iného povedal: Je v nás, Židoch a Arménoch, veľmi mnoho spoločného. Dodal, že oba národy spája osud, práca, hudba a umenie. “Mám pocit, ako by som prišiel k príbuzným, žijeme, jeme a pijeme veľmi podobne,” dodal.
O udelení ocenenia nesúceho meno švédskeho diplomata, ktorý v okupovanom Maďarsku zachraňoval tamojších Židov pred deportáciami a zrejme zahynul v bývalom Sovietskom zväze, kam ho zavliekli červenoarmejci, rozhodla Medzinárodná nadácia Raoula Wallenberga so sídlom v New Yorku. Charles Aznavour je v židovskom štáte od stredy a v sobotu v Tel Avive vystúpi na koncerte.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.