Gaza 8. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Tsafrir Abayov)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil v sobotu militantnému palestínskemu hnutiu Hamas v pásme Gazy “energickou odpoveďou” po tom, čo dron riadený militantmi zhodil bombu na izraelské územie neďaleko hraničnej bariéry medzi Izraelom a pásmom Gazy. Informovala o tom agentúra AFP

Na snímke Benjamin Netanjahu

“Hamas je zodpovedný za všetko, čo prichádza z Gazy, a všetky útoky sa dočkajú energickej odpovede,” uvádza sa vo vyhlásení izraelského premiéra.

Podľa AFP zo strany Hamasu išlo o vôbec prvý pokus o útok na Izrael pomocou dronu pilotovaného z pásma Gazy. Izraelská armáda po útoku uviedla, že dron vypustil “pravdepodobne výbušné zariadenie”, ktoré poškodilo jedno “vojenské vozidlo”.

Počas násilností, ku ktorým došlo v piatok na hraniciach Izraela s pásmom Gazy, zastrelili izraelskí vojaci dvoch Palestínčanov vo veku 14 a 17 rokov. Ďalších 46 osôb utrpelo zranenia. Pravdepodobne v odvete za smrť dvoch mladých Palestínčanov bolo v piatok večer z pásma Gazy vypálených na Izrael “päť projektilov”, ktoré dopadli na polia na juhu krajiny a nespôsobili nijaké škody. V reakcii na tento útok ostreľoval Izrael vojenské ciele Hamasu v pásme Gazy, pričom bolo podľa izraelskej armády zasiahnuté aj veliteľské stanovište a viacero pozícií militantov.

Palestínčania v pásme Gazy, ktoré od roku 2007 ovláda radikálne hnutie Hamas, sa zúčastňujú na často násilných demonštráciách pozdĺž izraelského hraničného plota od marca 2018 a vyzývajú židovský štát, aby ukončil blokádu ich územia. Pri protestoch prišlo doposiaľ o život najmenej 308 Palestínčanov.

Židovský štát obviňuje Hamas z organizovania protestov a ich využívania ako zámienky pre svoje útoky.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj