Tel Aviv 28. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jim Hollander)

Dvetisíc rokov stará minca, ktorú izraelský premiér Benjamin Netanjahu propagoval ako dôkaz spojenia židovského ľudu s Izraelom kontrolovaným západným brehom Jordánu, sa neskôr ukázala ako lacná suvenírová kópia
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

“Tento vzrušujúci objav je ďalším dôkazom hlbokého prepojenia medzi ľudom Izraela a jeho územím – s Jeruzalemom, naším chrámom a s komunitami Judey a Samárie,” uviedol v nedeľu Netanjahu o minci na Facebooku, pričom použil biblický hebrejský názov pre západný breh Jordánu.
Staroveké objavy nie sú v Izraeli a na západnom brehu Jordánu zriedkavé. Z tohto “nálezu”, o ktorom ako prvé informovali izraelské médiá, sa však vykľula jedna z tisícov suvenírových mincí razených Izraelským múzeom.
“V žiadnom prípade nie je autentická, nie je to staroveká minca. Dokonca aj to, že ju nazývame minca, je prehnané,” uviedol hlavný kurátor pre archeológiu a numizmatiku v Izraelskom múzeu Chaim Gitler pre denník Times of Israel. Mincu našlo v nedeľu osemročné dievča neďaleko židovskej osady Neve Cuf na západnom brehu Jordánu.
Netanjahu podporuje budovanie židovských osád na západnom brehu Jordánu, známom aj ako Predjordánsko, čo však veľká časť medzinárodného spoločenstva považuje za nelegálne, pripomína agentúra DPA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.