Jeruzalem  27. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)
 
Poslanci izraelského Knesetu schválili v stredu svoje rozpustenie v pomere hlasov 102:2. Z veľkej miery to bola formalita, ktorá vydláždila cestu predčasným voľbám

Na snímke poslanci izraelského parlamentu

Tie sú naplánované na 9. apríla. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už skôr počas týždňa oznámil rozpustenie vládnej koalície a konanie predčasných volieb šesť mesiacov pred ich oficiálnym termínom.
Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Netanjahuova nacionalistická strana Likud ich opäť hladko rozhodne pre seba.
Netanjahuovu náboženskú a nacionalistickú koalíciu už niekoľko mesiacov trápili vnútorné rozpory. V novembri odstúpil z funkcie ministra obrany Avigdor Lieberman, ktorý tak protestoval proti podľa neho slabej reakcii vlády na raketové útoky z Pásma Gazy. Ďalšie funkčné obdobie by Netanjahuovi umožnilo upevniť spojenectvo s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a pokračovať v snahách o zmarenie nukleárnych ambícií Iránu. Ako pripomína agentúra AP, problém by mohli predstavovať podozrenia z korupcie, pre ktoré premiéra stále vyšetrujú.
 
Príspevok Izraelský parlament odhlasoval svoje rozpustenie, vydláždil cestu predčasným voľbám zobrazený najskôr Hlavné správy.