Gaza 18. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Khalil Hamra)
 
Dvaja Palestínčania prišli v noci na utorok o život po tom, čo Izrael podnikol letecký útok na východnú časť mesta Chán Júnis, ležiaceho na juhu pásma Gazy. Ide o oblasť v blízkosti plota, ktorý oddeľuje územie od Izraela. S odvolaním sa na palestínske zdravotnícke zdroje o tom informovala agentúra DPA.

Ilustračné foto

Mŕtve telá dvoch palestínskych Arabov podľa nich objavili práve pri spomínanom plote, odkiaľ ich previezli do nemocnice v Chán Júnise. Informácie o dvoch obetiach potvrdilo aj palestínske ministerstvo zdravotníctva v Gaze s tým, že k ďalším stratám na životoch nedošlo.
Izraelská armáda v už skôr zverejnenom stanovisku uviedla, že terčom jej útoku boli traja Palestínčania, ktorí sa usilovali cez plot preniknúť na územie Izraela. Dvaja boli útokom zasiahnutí, tretiemu sa podarilo ujsť.
V priebehu noci na utorok tiež utrpelo zranenia najmenej 95 Palestínčanov – počas potýčok medzi palestínskymi demonštrantami a izraelskými vojakmi na hraniciach medzi severnou časťou pásma Gazy a Izraelom, informovali zdravotnícke zdroje. Z toho 26 zranených utrpelo strelné zranenia v dôsledku paľby izraelskej armády, kým ostatní sa nadýchali slzotvorného plynu.
Najnovšie protesty boli súčasťou série demonštrácií, ktoré sa začali 30. marca a Palestínčania nimi požadujú právo vrátiť sa na územie, z ktorých boli predchádzajúce generácie vyhnané v čase vzniku Izraela. Od začiatku týchto demonštrácií zahynulo v dôsledku izraelskej paľby 177 Palestínčanov a ďalších 19.000 utrpelo zranenia, hovorí štatistika ministerstva zdravotníctva v Gaze.
Izrael obviňuje palestínske radikálne hnutie Hamas, ktoré v pásme Gazy vládne od roku 2007, z organizovania týchto protestov a zhromaždení v záujme vyvíjať nátlak na Izrael, aby ukončil už 12 rokov trvajúcu prísnu blokádu Gazy.
Úsilie Egypta a OSN sprostredkovať dohodu o prímerí v pásme Gazy medzi Izraelom a Hamasom vedenými skupinami doposiaľ neprinieslo výsledky.
 
Príspevok Izraelský nálet na Chán Júnis si vyžiadal dve obete zobrazený najskôr Hlavné správy.