Jeruzalem 17. marca 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:Michael Ben Ari Twitter)
 
Izraelský najvyšší súd zakázal lídrovi židovskej ultranacionalistickej strany kandidovať vo voľbách, ktoré sa budú konať v apríli. Zvrátil tak rozhodnutie volebnej komisie, ktorá mu to začiatkom mesiaca umožnila

Na snímke Michael Ben Ari

Sudcovia rozhodli o zákaze kandidatúry pre lídra strany Židovská sila Michaela Ben Ariho v pomere osem hlasov ku jednému, pričom svoje rozhodnutie odôvodnili jeho protiarabskou ideológiou. Druhému lídrovi strany, krajne pravicovému právnikovi Itamarovi Ben-Gvirovi, súd kandidovať dovolil.
Sudcovia okrem kandidatúry lídra Židovskej sily zvrátili rozhodnutie komisie aj v prípadoch kandidáta ľavice a arabskej strany, ktorým však účasť na voľbách dovolili.
Lídri Židovskej sily sú následníkmi zosnulého rabína Meira Kahaneho, ktorý bol zástancom vyhostenia Arabov z Izraela a vytvorenia židovskej teokracie. Vo všeobecne kritizovanej snahe zjednotiť izraelský nacionalistický blok premiér Benjamin Netanjahu vo februári uzavrel dohodu, ktorá by mohla umožniť extrémistickej strane dostať sa do ďalšej vládnej koalície.
 
Príspevok Izraelský najvyšší súd zakázal kandidatúru lídra ultranacionalistickej strany vo voľbách zobrazený najskôr Hlavné správy.