Tel Aviv 8. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)
 
Izraelský minister poľnohospodárstva Uri Ariel sa stal v nedeľu prvým poslancom parlamentu, ktorý navštívil Chrámovú horu v Jeruzaleme po tom, čo premiér židovského štátu Benjamin Netanjahu pred týždňom zmiernil obmedzenia pre takéto návštevy. Informoval o tom denník Haarec.

Na snímke Uri Ariel.

Podľa denníka Netanjahu údajne minulý týždeň predsedovi parlamentu Julimu Edelsteinovi povedal, že poslanci Knesetu môžu pravidelne navštevovať Chrámovú horu za predpokladu, že tak neurobia viac ako raz za tri mesiace a že budú vopred koordinovať svoje návštevy s políciou. Okrem toho majú na mieste zakázané verejné prejavy a nemôžu ich sprevádzať médiá.
Počas posledných troch rokov Netanjahu značne obmedzil prístup poslancov do tohto komplexu, a to na základe dohody, ktorú Izrael uzavrel s Jordánskom prostredníctvom Američanov.
Dohodu bola uzavretá po vlne útokov Palestínčanov v Jeruzaleme v rokoch 2014-2015 podnietených tvrdeniami, že Izrael plánuje zmeniť štatút komplexu Chrámovej hory, dodal denník Haarec.
Chrámová hora, ktorú moslimovia volajú Vznešená svätyňa, je plošina v tvare nepravidelného štvoruholníka nachádzajúca sa v Starom meste v Jeruzaleme. Časť západnej steny Chrámovej hory tvorí Múr nárekov, pozostatok židovského chrámu. Na vrchole hory stojí okrem dvoch posvätných stavieb islamu – Skalného dómu a mešity al-Aksá – aj niekoľko menších stavieb.
Hora je najposvätnejším miestom judaizmu, tretím najposvätnejším v islame a náboženský význam má aj pre niektoré kresťanské spoločenstvá. Vďaka tomu je jedným z najuctievanejších miest na svete a rovnako i jedným z najspornejších.
Izrael obsadil západný breh Jordánu a východnú časť Jeruzalema – vrátane Starého mesta a Chrámovej hory – počas vojny v roku 1967. Toto územie anektoval spôsobom, ktorý medzinárodné spoločenstvo doteraz neuznalo.
Tieto územia majú spolu s pásmom Gazy tvoriť budúci palestínsky štát, o ktorého vznik sa Palestínčania dlhodobo usilujú.
 
Príspevok Izraelský minister Uri Ariel navštívil Chrámovú horu zobrazený najskôr Hlavné správy.