Jeruzalem 6. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)

Izraelský minister školstva Naftali Bennett v pondelok vyhlásil, že Poľsko zrušilo jeho plánovanú návštevu. Informovala o tom agentúra AP.
Na snímke Naftali Bennett

Do Varšavy mal pricestovať v čase rozruchu, ktorý rozpútala kontroverzná novela zákona zavádzajúca trestnú zodpovednosť za výroky vnímané ako obviňovanie Poliakov zo spoluúčasti na nacistických zločinoch.
“Krv poľských Židov kričí spod zeme a nijaký zákon ju neumlčí,” vyhlásil podľa agentúry AP Bennett. “Poľská vláda zrušila moju návštevu, pretože som spomenul zločiny jej národa. Som poctený,” uviedol ďalej vo vyhlásení.
Zrušenie návštevy izraelského ministra pre poľské média potvrdila aj hovorkyňa tamojšej vlády Joanna Kopciňská.
“Áno, tábory smrti v Poľsku postavili a prevádzkovali Nemci a nemôžeme dovoliť, aby sa vyhli zodpovednosti za tieto činy,” povedal Bennett. “Avšak mnohí Poliaci, po celej krajine, chytali, informovali alebo sa aktívne zúčastnili vraždy vyše 200.000 Židov počas holokaustu a po ňom,” vyhlásil a dodal, že len niekoľko tisíc ľudí – Spravodlivých medzi národmi – riskovalo svoje životy pre záchranu Židov.
Novelu zákona o Ústave národnej pamäti (IPN), ktorá trestá pripisovanie zodpovednosti za holokaust Poliakom, schválil poľský Senát minulý týždeň vo štvrtok. Podpísať ju ešte musí prezident Andrzej Duda.
Návrh zákona vyvolal diplomatický spor medzi Izraelom a poľskou vládou. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ho prirovnal k pokusom o prepisovanie dejín.
Balík zmien v zákone o poľskom IPN stanovuje tri roky väzenia za používanie slovného spojenia “poľské tábory smrti” a ďalšie termíny, ktoré možno interpretovať ako pokus pripisovať Poliakom spoluvinu za zločiny nacistického Nemecka, vrátane genocídy európskych Židov.
V reakcii na poľský zákon izraelský parlament v piatok v prvom čítaní prijal návrh zákona, ktorý počíta s piatimi rokmi väzenia pre osoby, ktoré sa pokúsia “poprieť alebo spochybniť vinu pomáhačov nacistov pri páchaní zločinov na Židoch”.