Jeruzalem 5. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)

Izraelský minister školstva Naftali Bennett navštívi Varšavu. Urobí tak v dôsledku rozruchu, ktorý rozpútala kontroverzná novela zákona zavádzajúca trestnú zodpovednosť za výroky vnímané ako obviňovanie Poliakov zo spoluúčasti na nacistických zločinoch. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.
Na snímke Naftali Bennett

Novelu zákona o Ústave národnej pamäti (IPN), ktorá trestá pripisovanie zodpovednosti za holokaust Poliakom, schválil poľský Senát minulý týždeň vo štvrtok. Podpísať ju ešte musí prezident Andrzej Duda.
Ako informovala agentúra AP, Bennet sa chystá vyjasniť, že “minulosť je nemožné prepísať a budúcnosť by sa mala písať spoločne”. Uviedol to vo svojom pondelňajšom vyhlásení na margo nadchádzajúcej návštevy, ktorá sa má uskutočniť v stredu. Poznamenal tiež, že zatiaľ čo tisícky Poliakov židom počas druhej svetovej vojny pomohli, mnohí iní sa podieľali na ich prenasledovaní.
Návrh zákona vyvolal diplomatický spor medzi Izraelom a poľskou vládou. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ho prirovnal k pokusom o prepisovanie dejín.
Balík zmien v zákone o poľskom IPN stanovuje tri roky väzenia za používanie slovného spojenia “poľské tábory smrti” a ďalšie termíny, ktoré možno interpretovať ako pokus uvaliť na Poliakov spoluvinu za zločiny nacistického Nemecka vrátane genocídy európskych židov.
V reakcii na poľský zákon izraelský parlament v piatok v prvom čítaní prijal návrh zákona, ktorý počíta s piatimi rokmi väzenia pre osoby, ktoré sa pokúsia “poprieť alebo spochybniť vinu pomáhačov nacistov pri páchaní zločinov na židoch”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.