Izraelský minister potvrdil špekulácie, priznal tajné styky so Saudskou Arábiou

Jeruzalem 20. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)

Izraelský minister energetiky Juval Steinic podľa agentúry Reuters vo víkendovom rozhovore pre izraelský rozhlas vyhlásil, že židovský štát má tajné kontakty so Saudskou Arábiou pre prípadnú hrozbu zo strany Iránu. Je to vôbec po prvý raz, čo člen izraelskej vlády existenciu takýchto väzieb potvrdil. Na oficiálnej úrovni tieto dve krajiny nemajú žiadne diplomatické vzťahy, uvádzajú Lidovky.cz.
Ilustračné foto

“Máme vzťahy, ktoré sú väčšinou skryté, s mnohými moslimskými a arabskými krajinami. Zvyčajne nie sme tou stranou, ktorá sa zvykne hanbiť,” povedal v rozhlase minister a doplnil, prečo ide o skryté spojenectvá často na úrovni tajných služieb: “Je to protistrana, ktorá má záujem udržiavať kontakty v tichosti. U nás zvyčajne problém nie je, ale rešpektujeme želanie druhej strany, ak sa vzťahy vyvíjajú, nech je to Saudská Arábia alebo iná arabská či moslimská krajina,” Dodal, že takýchto kontaktov má Izrael oveľa viac, ale drží ich v tajnosti.
Signálom diplomatických zmien medzi Tel Avivom a Rijádom je okrem iného aj rozhovor, ktorý saudským novinám tento týždeň poskytol náčelník generálneho štábu izraelskej armády Gadi Eisenkot. V ňom okrem iného vyhlásil, že obe krajiny musia spolupracovať, aby mohli čeliť iránskemu vplyvu v regióne. Eisenkot tiež povedal, že Izrael by mal kvôli Teheránu zdieľať spravodajské informácie s umiernenými arabskými štátmi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)