Jeruzalem 19. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)
 
Izraelský minister školstva Naftali Benet v pondelok vyhlásil, že zatiaľ neopustí koaličnú vládu premiéra Benjamina Netanjahua, a to aj napriek ostrým nezhodám. Možnosť konania predčasných volieb je tým menej pravdepodobná, uviedla agentúra AFP

Na snímke Naftali Benet

Minister Benet z krajne pravicovej strany Židovský domov (ha-Bajit ha-Jehudi) povedal, že nechá Netanjahuovi čas na zmenu politiky vo viacerých záležitostiach.
Strana Židovský domov pohrozila nedávno vystúpením z koaličnej vlády, ak sa Benet nestane ministrom obrany. Netanjahu jej však túto funkciu odmietol dať aj napriek koaličnej kríze, ktorá mohla vyústiť do pádu vlády.
Netanjahu v nedeľu vyhlásil, že vypísať predčasné voľby v krajine by v súčasnej bezpečnostnej situácii bolo nezodpovedné. Dodal, že preberá funkciu ministra obrany a bude sa snažiť presvedčiť zostávajúcich koaličných partnerov, aby zostali súčasťou ním vedeného vládneho kabinetu.
Funkcia ministra obrany sa uvoľnila odchodom zástancu tvrdšej politickej línie Avigdora Liebermana. Ten odstúpil v stredu na protest proti prímeriu dosiahnutému tento týždeň s palestínskymi militantmi z pásma Gazy.
Lieberman totiž požadoval tvrdšiu reakciu na raketovú paľbu na Izrael zo začiatku tohto týždňa, ktorá bola doposiaľ najintenzívnejšou od 50-dňovej vojny spred štyroch rokov.
Vládu s Liebermanových odchodom súčasne opustila aj jeho strana Izrael, náš domov (Jisrael bejtejnu).
Po Liebermanovej demisii zostala Netanjahuovej koalícii v parlamente len väčšina jediného hlasu. Zostávajúci partneri v tejto situácii začali žiadať predčasné voľby. Ak by aj strana Židovský domov vystúpila z koalície, Netanjahu by v parlamente stratil väčšinu. Podľa analytikov by sa v tom prípade mohli predčasné voľby konať už v marci.
 
Príspevok Izraelský minister Benet neodstúpi, predčasné voľby sú menej pravdepodobné zobrazený najskôr Hlavné správy.