Jeruzalem 10. februára 2019 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Czarek Sokolowski)
 
Popredný izraelský historik Efraim Zuroff, zaoberajúci sa holokaustom, pochválil v nedeľu fínske úradné miesta, že zverejnili správu o tom, že na masovom vyvražďovaní židov počas druhej svetovej vojny sa podieľali aj fínski vojaci

Na snímke hliadkové veže a plot z ostnatého drôtu v bývalom nemeckom koncentračnom tábore Majdanek

Zuroff, riaditeľ medzinárodnej židovskej organizácie Stredisko Simona Wiesenthala (SWC), vyzdvihol odhodlanie fínskeho Národného archívu publikovať výsledky svojej bádateľskej práce i napriek tomu, že sú pre Fínsko “bolestivé a nepríjemné”.
Počin štátneho archívu nazval “príkladom jedinečnej a ukážkovej občianskej statočnosti”.
Archívna štúdia konštatuje, že na masakroch tisícok ľudí sa vo vojnových rokoch zúčastňovali i fínski dobrovoľníci slúžiaci v nacistických jednotkách.
Vyhlásenie fínskych archivárov je však rozpore s tvrdeniami tých východoeurópskych krajín, ktoré sa v rámci historiografickej revízie druhej svetovej vojny snažia zľahčiť svoju vinu na holokauste – a protisovietskych nacionalistov, ktorí mali podiel na masových vraždách židov, oslavujú ako hrdinov, zamýšľa sa AP.
 
Príspevok Izraelský historik chváli Fínsko za zverejnenie nových informácií o holokauste zobrazený najskôr Hlavné správy.