Bratislava 18. septembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (SITA/AP/HSP/Foto: Screenshot:YouTube)
 
Stroj typu Il-20 zmizol z radarov, keď sa vracal na ruskú základňu blízko mesta Lázikíja.

Ruské vojenské lietadlo Il-20

Nad Stredozemným morom pri pobreží Sýrie sa stratilo ruské vojenské lietadlo so 14 ľuďmi na palube. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany s tým, že stroj typu Il-20 zmizol z radarov v pondelok v noci, keď sa nachádzal 35 kilometrov od pobrežia. Lietadlo sa vracalo na ruskú základňu blízko mesta Lázikíja a podľa armády sa stratilo v čase, keď štyri izraelské stíhačky útočili na ciele v oblasti. Úrady zatiaľ netvrdia, že lietadlo niekto zostrelil.
Ruský stroj Il-20 bol zostrelený sýrsku raketou S-200, izraelskí letci sa schovávali za ruským lietadlom a zámerne naň nacielili útok, informoval hovorca ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov, ktorého cituje agentúra Sputnik.
“Il-20, ktorý má efektívnu odrazovú plochu o stupeň väčšiu, ako F-16, bol zostrelený raketou komplexu S-200”, povedal Konašenkov. “Izraelskí letci sa schovávali za ruským lietadlom a vystavili ho úderu sýrskych prostriedkov PVO.”
Zdôrazňuje, že izraelskí letci ho nemohli nevidieť, pretože pristával z výšky päť kilometrov. Avšak rozhodli sa vykonať túto provokáciu.
“V dôsledku nezodpovedných akcií izraelských vojakov zahynulo 15 ruských vojenských príslušníkov. To je v úplnom rozpore s duchom rusko-izraelského partnerstva”, dodal Konašenkov.
“Izraelskí piloti použili ruské lietadlo ako štít a vytlačili ho do dráhy sýrskej strely,” uviedol hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov. Rusko podľa jeho slov Izraelu “náležite odpovie”. Ruské ozbrojené sily tvrdia, že ich Izrael vopred nevaroval o jeho operácii nad Lázikíjou, ale až minútu pred útokom, čo ruskému lietadlu nedalo dostatok času na únik.
Ministerstvo obrany Ruskej federácie považuje provokatívnu aktivitu Izraela za nepriateľskú, vyhlásil Igor Konašenkov. “Hodnotíme tieto provokačné činy Izraela ako nepriateľské,” uviedol. “Vyhradzujeme si právo na adekvátnu odpoveď.”
Ministerstvo obrany RF informovalo, že približne o 22.45 stratilo spojenie s ruským lietadlom Il-20, ktoré sa vracalo na základňu Hmímim. Stroj s posádkou 15 ľudí sa nachádzal 35 kilometrov od pobrežia Stredozemného mora. Ako oznámili na MO RF, práve v tejto chvíli štyri izraelské stíhacie lietadlá zaútočili na sýrskej objekty v Latakii a z francúzskej fregaty Auvergne boli odpálené rakety.
 

 
Príspevok Izraelskí piloti použili ruské lietadlo ako štít a vytlačili ho do dráhy sýrskej strely zobrazený najskôr Hlavné správy.