Jeruzalem 20. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Screenshot YouTube)
 

Izraelské médiá sa vyjadrili k havárii ruského lietadla IL-20 v sýrskej provincii Latakia. Priznali, že čiastočne je skutočne vinný aj Izrael

Ruské vojenské lietadlo Il-20

Podľa názoru autora článku v novinách Haaretz táto udalosť “mohla byť čiastočne vyprovokovaná (úmyselne) oneskorenou informáciou zo strany Izraela” a tiež celým súborom faktorov, ku ktorým patrí aj možná nekoordinácia činnosti medzi Ruskom a Sýriou.
Noviny na záver uvádzajú, že Izrael bude v každom prípade nútený v najbližšej dobe obmedziť svoju vojenskú aktivitu v Sýrii a “ospravedlniť sa za to, čo sa stalo”.

Noviny Jerusalem Post podotýkajú, že rétorika Moskvy na adresu Izraela po prípadoch s účasťou izraelského letectva nebola inokedy tak tvrdá. V apríli sa vyjadrila, že izraelské útoky boli neakceptovateľné, ale to bolo všetko, lebo vtedy nezahynul ruský vojak.
Moskva tvrdí, že Izrael prostredníctvom “horúcej linky” upozornil ruskú stranu až krátko pred útokom, takže lietadlo IL-20 už nemalo kedy klesať a pristáť v ruskej leteckej základni Chmeimim.
Jerusalem Post dodáva, že je známa tesná blízkosť pôsobiacich ruských, sýrskych a iných síl a akýkoľvek druh útoku zvyšuje nebezpečenstvo. Tragédia vytvára problémy pre Izrael, pretože vzniklo nebezpečie, že “krehká rovnováha sa môže zmeniť”. Rusko podľa  názoru novín dá na vedomie, že k udalosti nedošlo omylom, ale je to priamy dôsledok izraelských náletov na Sýriu.
Noviny Jedi’ot achronot na rozdiel od horeuvedených médií uvádzajú, že verzia o úmyselnej izraelskej provokácii je neopodstatnená, a obviňujú z tejto udalosti sýrske vládne vojská.
 
Príspevok Izraelské médiá o havárii ruského IL-20: “Budeme sa musieť ospravedlniť” zobrazený najskôr Hlavné správy.