Aleppo 16. júla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Syrian Central Military Media)
 
Izraelské lietadlá zaútočili na ciele na vojenskom letisku v Aleppe, keď sýrska armáda predtým bojovala proti povstaleckým silám v blízkosti izraelských Golanských výšin

Ilustračné foto

Podľa sýrskych zdrojov izraelské letectvo napadlo vojenské pozície na severe krajiny. Ich lietadlá zamerali neskoro v nedeľu večer severne od vojenskej leteckej základne Neirab v Aleppe. Podľa sýrskej spravodajskej agentúry SANA boli útok spôsobil iba materiálne škody.
Izrael tvrdí, že zasahuje iba vtedy, keď vyzerá byť ohrozená jeho vlastná bezpečnosť. Sýrska armáda a jej spojenci predtým spustili ofenzívu proti teroristom v provincii Kunaitra v blízkosti izraelskej hranice na juhu krajiny. Podľa Sýrskeho observatória pre ľudské práva bolo vypálených približne 800 delostreleckých granátov. Boj sa prebiehal asi štyri kilometre od miestneho nárazníkového pásma kontrolovaného silami OSN UNDOF medzi východnou sýrskou časťou a väčšinovou izraelskou časťou Golanských výšin.
Nemecké noviny Die Zeit dodávajú, že už od 19. júna Rusko a sýrske jednotky útočia na povstalcov v juhosýrskej provincii Daraa. Keďže je to blízko hranice, izraelská armáda je obzvlášť ostražitá. Začiatkom júla posilnila prítomnosť vojsk v izraelskej časti Golandských výšin. V stredu izraelská armáda oznámila, že zachytila niekoľko dronov zo Sýrie.
Izraelský postoj je však taký, že jeho “politika nezasahovania do sýrskeho konfliktu” zostáva nezmenená, pokiaľ “suverenita Izraela nie je spochybnená” a jej občania nie sú “ohrozovaní”.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovane vysvetlil, že nebude tolerovať iránskych bojovníkov v Sýrii pri hraniciach s Izraelom. V minulosti došlo k opakovaným izraelským útokom v blízkosti Damasku a v centrálnych sýrskych provinciách Homs a Hamá.
 
Príspevok Izraelské lietadlá zaútočili na sýrske vojenské letisko v Aleppe zobrazený najskôr Hlavné správy.