Jeruzalem 17. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Jim Hollander)

Vláda poukázala na ďalší potenciálny problém v už aj tak zložitom procese zmierenia
Izraelská vláda dnes vyhlásila, že nebude vyjednávať s novovznikajúcou vládou Palestínčanov, pokiaľ v nej bude zohrávať akúkoľvek úlohu militantné hnutie Hamas. Poukázala na ďalší potenciálny problém v už aj tak zložitom procese zmierenia medzi súperiacimi palestínskymi frakciami.
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu (uprostred vľavo) s členmi parlamentu

Podľa vyjadrenia kancelárie premiéra Benjamina Netanjahua, ktoré priniesla agentúra AP, Izrael nebude viesť mierové rokovania s palestínskou vládou “opierajúcou sa” o Hamas, teda militantné islamistické hnutie požadujúce zničenie židovského štátu. Nové rokovania budú možné len vtedy, ak Hamas splní viacero podmienok vrátane uznania Izraela a odzbrojenia, čo je však podľa AP nepravdepodobné.
Zatiaľ posledné kolo mierových rokovaní medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi sa skončilo v roku 2014 neúspechom. Terajší americký prezident Donald Trump v poslednom období vyjadruje nádej, že sa mierový proces podarí oživiť.
Hnutie Fatah pod vedením palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása a konkurenčný Hamas dosiahli tento mesiac predbežnú dohodu o zmierení, ktoré má ukončiť ich desaťročie trvajúci vzájomný spor. Zástupcovia oboch frakcií pokračujú vo vyjednávaní pod záštitou Egypta, aby dali tejto dohode konečnú podobu.
Netanjahu už začiatkom októbra odsúdil snahy o ukončenie rivality medzi Fatahom a Hamasom s tým, že Izrael “nie je pripravený prijať falošné zmierovanie na úkor svojej existencie”.
Abbásov spolupracovník Ahmad Madždalání dnes ubezpečil, že Hamas bude začlenený do novej palestínskej vlády len vtedy, ak bude akceptovať snahy prezidenta o dosiahnutie mierovej dohody s Izraelom. Netanjahua pritom obvinil, že “hľadá dôvod na to, aby mohol pokračovať v podrývaní dvojštátneho riešenia” izraelsko-palestínskeho konfliktu. Dodal, že skutočnou príčinou viaznutia mierového procesu je rozširovanie izraelského osídlenia na okupovaných územiach. Samotný Hamas dnešné vyhlásenie izraelskej vlády zatiaľ nekomentoval.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.