Jeruzalem 11. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bernat Armangue)

Izraelský najvyšší súd dnes dal izraelskej vláde mesiac na to, aby vysvetlila, prečo bráni ženám modliť sa zo zvitkov Tóry na najposvätnejšom mieste židov – pri Múre nárekov.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Súd okrem toho v dnešnom verdikte uviedol, že alternatívne miesto pri Západnom múre, kde sa ženy môžu modliť teraz, nie je dostačujúce. Nariadil tiež skoncovať s fyzickými prehliadkami žien prichádzajúcich k Múru nárekov, ktoré mali zabrániť tomu, aby pod oblečením prenášali zvitky Tóry a modlili sa z nich v rozpore so židovskou tradíciou.

Izraelská vláda vlani po troch rokoch vyjednávania zástupcov liberálnych židov, ultraortodoxných veriacich a zástupcov vlády súhlasila s vytvorením priestor pre spoločnú modlitbu neortodoxných mužov a žien.

Mnohí židia v diaspóre tento krok vtedy uvítali. Podľa agentúry Reuters vláda chcela prijatím nového opatrenia vyjsť v ústrety predovšetkým americkým židom, ktorí hrajú kľúčovú úlohu v politike USA voči Izraelu a ktorí väčšinou nie sú ortodoxní.

Toto modlitebné miesto však doteraz nebolo vytvorené. Liberálne skupiny preto obvinili premiéra Benjamina Netanjahua, že sa poddal tlaku dvoch ultraotrodoxných strán, ktoré sú súčasťou terajšej vládnej koalície. Liberálni židovskí veriaci tvrdia, že vláda v tomto prípade nerešpektuje právo na rodovú rovnosť a slobodu vyznania.

V tejto veci sa najviac angažuje skupina známa ako Ženy Múru, ktorá pravidelne – raz za mesiac – organizuje modlitby pri Múre nárekov. Ženy pri tom nosia jarmulky a modlitebné šály a vykonávajú rituály, ktoré smú podľa ultraortodoxných židov robiť iba muži, čo je jeden zo zdrojov napätia v komunite veriacich židov.