Tel Aviv 13. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mathew Sumner)
 
Štyridsaťdva osôb zadržala v utorok izraelská polícia pri rozsiahlom zásahu voči sieti Telegrass, ktorá prostredníctvom internetovej aplikácie vo veľkom distribuovala marihuanu a ďalšie drogy. Informovala o tom agentúra DPA

Ilustračné foto

Sieť Telegrass anonymne doručovala zákazníkom najmä zásielky marihuany a hašišu, ale aj kokaínu či extázy. Využívala pritom populárnu aplikáciu Telegram umožňujúcu posielanie šifrovaných správ. Týmto spôsobom sa mohli drogy ľahšie dostávať aj k neplnoletým osobám.
Izraelská polícia pri vyšetrovaní prípadu spolupracovala s bezpečnostnými zložkami z Ukrajiny, USA a Nemecka. Sieť Telegrass pritom klasifikovala ako zločineckú organizáciu.
“Toto je medzinárodná záležitosť týkajúca sa zločineckej organizácie operujúcej cez sieť, ktorá má infraštruktúru v Izraeli aj na celom svete,” uviedla vo vyhlásení izraelská polícia.
“Nie sme zločinci… prosím pochopte to! Sme iba ľudia milujúci slobodu, to je všetko,” uviedla v príspevku na Facebooku skupina Telegrass, ktorá tvrdí, že len pomáha chorým a ľuďom s bolesťami. “Telegrass je v telefónoch štvrťmilióna Izraelčanov… Priehrada sa pretrhla, nemáte ako zastaviť legalizáciu,” dodala.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ešte v pondelok naznačil, že zvažuje možnosť legalizácie marihuany. Vyjadril sa tak necelý mesiac pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa budú v Izraeli konať 9. apríla. DPA pripomenula, že legalizáciu marihuany má vo svojej predvolebnej kampani aj jedna menšia izraelská pravicová strana.
V Izraeli ešte vlani schválili legislatívu, ktorá dekriminalizuje užívateľov marihuany, ak ich s touto drogou — v dávke na osobné použitie — nezadržia viac ako trikrát.
 
Príspevok Izraelská polícia zasahovala voči sieti distribuujúcej marihuanu zobrazený najskôr Hlavné správy.