Tel Aviv 22. februára 2018 (HSP/gt/Foto: TASR/AP-Jim Hollander)
Čínsky portál Globaltimes informuje o mračnách, ktoré sa sťahujú nad hlavou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská polícia v utorok odporučila obviniť premiéra Benjamina Netanjahua z podplácania, podvodu a z porušenia dôvery v dvoch samostatných prípadoch korupcie.
Po mesačnom vyšetrovaní odporučila izraelská polícia generálnemu prokurátorovi Avichajovi Mandelblitovi trestné stíhanie Benjamina Netanjahua. Generálny prokurátor sa musí teraz rozhodnúť, či voči predsedovi vlády podá žalobu.
Vo formálnom vyhlásení polícia uviedla, že dospela k záveru, že existujú „dostatočné dôkazy“ proti Netanjahuovi.
V prvom prípade, nazvanom políciou „Prípad 1000“ Netanjahu údajne prijal úplatok od izraelského obchodníka a hollywoodského magnáta Arnona Milchana a austrálskeho biznismena Jamesa Packera. Polícia uviedla, že v priebehu rokov 2007 až 2016 dostal Netanjahu a jeho rodina drahé cigary, šampanské a klenoty v hodnote približne milión šekelov (282 800 dolárov).
Po opätovnom znovuzvolení Netanjahua za predsedu vlády v roku 2009 „rozsah a frekvencia transferu tovaru smerom k Netanjahuovi značne vzrástla“ uviedli policajti vo vyhlásení. Ako protihodnotu za tento tovar Netanjahu údajne oslovil amerických úradníkov s požiadavkou, rozšíriť Milchanove víza do USA. Takisto sa snažil presadiť zákon, známy ako „Milchan Bill“ ktorý oslobodzuje od dane izraelských obyvateľov, ktorí žijú v zahraničí viac ako 10 rokov a pomohol by Milchanovi zároveň spropagovať investície do izraelských médií.
V inom prípade, nazvanom „Prípad 2000“ Netanjahu údajne dostal úplatok od Armona Mozesa, vydavateľa denníka Jediot Ahronoth, jedných z najväčších izraelských novín.
Polícia tvrdila, že Netanjahu a Mozes viedli rokovania o „dohode a výmene“, v ktorej by Netanjahuovi ušlo kladnej pozornosti v Yediot Aharonot a na oplátku by presadil zákon a ďalšie opatrenia, ktoré by obmedzili distribúciu novín Izrael Hayom, hlavného obchodného súpera Yediot Aharonot.
Vo všetkých videozáznamoch, ktoré boli vysielané na všetkých hlavných štátnych kanáloch v krajine aj na jeho facebookovom účte Netanjahu obhajoval svoju nevinu.Zároveň obvinil políciu, že začala vyšetrovanie, aby ho „zvrhli z úradu“. „Skončí sa to ničím“ adresoval v prejave z nádvoria svojho sídla oficiálneho predsedu vlády v Jeruzaleme. „Tieto odporúčania polície nemajú miesto v demokratickom štáte“ vyhlásil. Zákonodarcovia a opozícia vyzvali Netanjahua, aby odstúpil a uznal neschopnosť plniť si svoje povinnosti, kvôli tak vážnym podozreniam.
Zdroje blízke Netanjahuovi oznámili, že odstúpi len v tom prípade, ak ho súd uzná za vinného.