Gaza 30. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tsafrir Abayov)
 
Palestínčana usmrtila v sobotu paľba izraelských vojakov počas zrážok s protestujúcimi na hranici pásma Gazy. Sobotňajšie protesty sa konajú pri príležitosti prvého výročia vypuknutia tamojších demonštrácií a testujú krehké prímerie desať dní pred všeobecnými voľbami v Izraeli

Izraelskí vojaci sa presúvajú počas protestu Palestínčanov na hranici Izraela s pásmom Gazy 30. marca 2019

Informáciu zverejnilo ministerstvo zdravotníctva palestínskej enklávy, citovala ho tlačová agentúra AFP.
Adhama Amaru (17) zasiahla streľba do tváre vo východnej časti mesta Gaza, spresnil hovorca ministerstva Ašráf al-Kudra.
Na hranici pásma Gazy s Izraelom sa zhromaždili desaťtisíce Palestínčanov a pri zrážkach utrpelo zranenia 59 z nich, vrátane 13, ktorých zasiahli ostré náboje.
Izraelská paľba zabila ďalšieho Palestínčania, 21-ročného Muhammada Saada, aj na demonštrácii v noci na sobotu, ktorá sa konala pred hlavným protestom, dodalo ministerstvo.
Egypt sa snažil zohrať úlohu sprostredkovateľa medzi Izraelom a vládou pásma Gazy, radikálnym hnutím Hamas – Káhira chce dosiahnuť, aby krotili násilie a aby izraelská armáda nereagovala streľbou ostrými nábojmi, ako to robila v minulých protestoch.
K zrážkam dochádzalo v sobotu najprv iba obmedzene, ale na varovania, aby sa protestujúci nepribližovali k prísne stráženému oploteniu na hranici, nie všetci dbali.
“Pôjdeme k hranici, aj keby sme mali zomrieť,” povedal 21-ročný Júsif Zijada, s tvárou pomaľovanou farbami palestínskej vlajky.
Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu Básim Naím označil sobotňajší protest za “veľmi dôležitý odkaz, dnes vyslaný z Gazy všetkým stranám, najmä Izraelčanom a medzinárodnému spoločenstvu”.
“Gazania sa tu dnes schádzajú v pokoji, tisíce a tisíce ľudí, aby zdvihli hlas proti agresii a obliehaniu Gazy,” uviedol.
Protestujúci si pripomínali prvé výročie často krvavých, pravidelných týždňových demonštrácií, pri ktorých bolo zabitých približne 200 Palestínčanov a izraelský vojak.
V chudobnom pásme Gazy – medzi Izraelom, Egyptom a Stredozemným morom – žijú natlačené dva milióny Palestínčanov. Podľa analytikov sú hybnou silou protestov zúfalé životné podmienky a nedostatok slobody pohybu.
Izrael, ktorý bojoval proti radikálnemu Hamasu v troch vojnách, uvalil blokádu na palestínsku enklávu a trvá už vyše desaťročia. Aj Egypt často zatvára priechod, jedinú bránu Gazy do vonkajšieho sveta.
OSN uviedla, že vyše 90 percent vody v pásme Gazy nie je bezpečných na pitie a obyvatelia majú elektrinu necelých 12 hodín denne.
Mnohí protestujúci sa posledný rok držali ďaleko od plota a demonštrovali pokojne, ale iní pristupovali k oploteniu vo veľkých počtoch a dostávali sa do zrážok s izraelskými vojakmi.
 
Príspevok Izraelská paľba pri zrážkach s demonštrantmi zabila 17-ročného Palestínčana zobrazený najskôr Hlavné správy.