Izrael 16. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Roman Hanc)

Biotechnologická spoločnosť Bonus BioGroup so sídlom v izraelskej Haife vstúpila do druhej fázy klinického výskumu, ktorý má za úlohu nájsť spôsob, ako pestovať kosti v laboratóriu. Prvá časť, ktorá začala pred štyrmi rokmi a zahrňovala 32 pacientov, bola úspešne dokončená, hovorí The Times of Israel.
Ilustračné foto

Portál hovorí, že sa jedná o proces ako z knih H. G. Wellsa. Používa sa liposukcia pre získanie tukových buniek z tela, z nich sa izolujú bunky kontrolujúce poškodenie. Izolované bunky sú následne umiestnené do biologického reaktorau, ktorý simuluje ľudské telo. Po dvoch týždňoch je nová kosť vstreknutá do tela pacienta vo forme tisícok malých, živých kostných čiastočiek, ktoré sú nazýváné BonoFill.
Nová kosť je živá. Môže byť zosilnená a môže rasť spolu s pacientom, čo je vhodné najmä u detí. Pacienti, ktorí trpia osteoporózou, rakovinou či infekciou môžu získať kosť, ktorá je až sedemkrát silnejšia než tá originálna, píše Times of Israel.
Podľa slov doktora Shaia Meretzkého, ktorý je zakladateľom spoločnosti BioGroup, by liečba, potom, čo bude rozvinutá v nemocniciach, mohla stáť menej, než stojí terajšia liečba, ktorej cena dosahuje až 90 tisíc dolárov, dodávajú noviny.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.