Izrael, ilustračná snímka. Foto:

Tel Aviv 30. marca (TASR) – Izrael zníži svoj príspevok do rozpočtu OSN o dva milióny dolárov v reakcii na „protiizraelské“ rezolúcie, ktoré nedávno prijala Rada OSN pre ľudské práva (UNHRC).

Zdroje budú podľa dnešného vyjadrenia izraelského rezortu diplomacie presmerované do rozvojových projektov v „priateľských“ krajinách. Židovský štát ročne prispieva do OSN približne 11 miliónmi dolárov.

Rozhodnutie prišlo po tom, ako UNHRC minulý týždeň prijala päť rezolúcií, ktoré odsudzujú Izrael za výstavbu osád a porušovanie ľudských práv na okupovaných Golanských výšinách.

Izrael v januári vyhlásil, že zníži svoj ročný príspevok o šesť miliónov dolárov v reakcii na rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá ostro kritizuje izraelskú výstavbu vo východnom Jeruzaleme a v Predjordánsku.

Izrael dlhodobo obviňuje OSN z predpojatosti. Osady, ktoré Izrael buduje na palestínskych územiach obsadených počas vojny v roku 1967, sa vo všeobecnosti považujú za hlavnú prekážku pre vytvorenie budúceho palestínskeho štátu. Palestínčania si na Jeruzalem nárokujú ako na hlavné mesto svojho budúceho štátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR