Ženeva 14. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Craig Ruttle)
 
Izraelské úrady začali vyšetrovať smrť 11 Palestínčanov, ktorých počas protestov popri hranici pásma Gazy v priebehu minulého roka usmrtila izraelská streľba. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa Izraela

Ilustračné foto

Predstavitelia Izraela v Ženeve to oznámili novinárom v reakcii na obvinenia, ktoré obsahovala minulotýždňová správa Organizácie Spojených národov (OSN). Izraelskí vojaci podľa správy údajne zámerne strieľali na civilistov a mohli spáchať zločiny proti ľudskosti na hraniciach pásma Gazy, kde od začiatku nepokojov v marci minulého roka prišlo v dôsledku streľby o život 189 ľudí a viac ako 6000 utrpelo zranenia.
Jeden z predstaviteľov Izraela povedal, že Izrael začne v takýchto prípadoch plnohodnotné trestné konanie, ak sa potvrdia podozrenia o zločinoch. Kritici poznamenali, že to len zriedka vedie k potrestaniu vojakov.
Zástupcovia Izraela podľa AP hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, pretože neboli oprávnení verejne sa k daným záležitostiam vyjadrovať.
Vedúci predstavitelia palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, sa snažia protesty využiť na vytvorenie tlaku na Izrael s cieľom ochromiť blokádu. Tú zaviedli Izrael a Egypt v roku 2007, keď sa hnutie ujalo vlády v pásme Gazy.
Izrael obhajoval spôsoby boja použité počas protestov a tvrdil, že bránil svoje hranice. Militantov z hnutia Hamas obviňuje, že používajú dav ako krytie a poznamenal, že demonštranti hádzali cez hranice zápalné bomby, horiace pneumatiky a ďalšie predmety.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu správu, ktorú iniciovala Rada OSN pre ľudské práva, po jej vydaní kritizoval a obvinil organizáciu “z chorobnej nenávisti voči Izraelu”.
Od 30. marca 2018, keď sa protesty v pohraničí medzi Izraelom a pásmom Gazy začali, prišlo o život už najmenej 244 prevažne neozbrojených Palestínčanov. Väčšina z nich zahynula počas protestov alebo pri zrážkach s izraelskými bezpečnostnými zložkami, ďalšie obete si vyžiadali izraelské nálety alebo ostreľovanie palestínskeho územia.
 
Príspevok Izrael začal vyšetrovať smrť 11 Palestínčanov zabitých na hranici pásma Gazy zobrazený najskôr Hlavné správy.