Jeruzalem 16. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Hamid Jalaudi )

Izraelské úrady dnes spustili procedúru odobratia akreditácie reportérovi panarabskej televízie al-Džazíra pôsobiacemu v Jeruzaleme.
Tlačové oddelenie izraelskej vlády prostredníctvom komuniké oznámilo, že sa rozhodlo odobrať akreditáciu udelenú novinárovi Iljásovi Karrámovi. Ako dôvod tohto kroku uviedlo okrem iného pochybnosti izraelských úradov ohľadom nezaujatosti novinárovho spravodajstva o izraelsko-palestínskom konflikte. Karrám je Arab pochádzajúci z Nazaretu ležiaceho na Izraelom okupovaných územiach.
Ilustračné foto

Bezprostrednou príčinou odňatia akreditácie bol zrejme nedávny Karrámove slová pre inú televíznu stanicu o tom, že práca palestínskych novinárov je “integrálnou súčasťou odporu”.
Agentúra AP vo svojej správe pripomenula, že Palestínčania zvyknú označovať svoje protesty a útoky – s použitím násilia i bez neho – voči izraelských bezpečnostným zložkám za prejav “odporu”.
Avizované opatrenie je prvým konkrétnym krokom izraelských úradov voči al-Džazíre od 26. júla, keď izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyjadril odhodlanie vyhostiť televíziu z krajiny, lebo podľa neho podnecuje k násiliu. Konkrétne ju obvinil z podpory násilia počas napätej situácie okolo Chrámovej hory v Jeruzaleme.
Izraelský minister telekomunikácií Ajúb Kará nedávno vyhlásil, al-Džazíru využívajú militantné skupiny na “podnecovanie” násilia a stanicu obvinil z “podpory terorizmu”.
Podľa neho “takmer všetky krajiny v našom regióne” zistili, že “al-Džazíra podporuje terorizmus, podporuje náboženskú radikalizáciu (…) a je nástrojom Islamského štátu, Hamasu, Hizballáhu a Iránu.” Vyzval preto, aby Izrael nasledoval ich príklad.
Al-Džazíra sídli v Katare, s ktorým štyri arabské krajiny – Saudská Arábia, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty – prerušili 5. júna diplomatické styky za jeho údajnú podporu extrémistických skupín. Dauhe adresovali sériu 13 požiadaviek vrátane ukončenia vysielania al-Džazíry, ktorú považujú za kritickú voči svojim vládam.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.