Tel Aviv 31. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dar Yasin)

India je obľúbeným cieľom izraelských turistov

Izrael v piatok dôrazne varoval svojich občanov pred cestami do Indie s tým, že tam hrozia bezprostredné útoky na západné a turistické ciele. Hrozbu by mal pre nich predstavovať predovšetkým na juhozápad krajiny.

Na ilustračnej snímke pohľad na kašmírske mesto Šrínagar z pevnosti Hari Parbat

“Osobitný dôraz kladieme na akcie v najbližších dňoch konajúce sa v súvislosti s plážovými a klubovými večierkami na oslavu Nového roka, kde bude vysoká koncentrácia turistov,” citovala z varovania tlačová agentúra Reuters.

Izraelské riaditeľstvo pre boj s terorizmom vo vyhlásení odporúča turistom, aby sa účasti na podobných akciách vyhli a rodiny v Izraeli vyzýva, aby sa spojili s príbuznými v Indii a na možnú hrozbu ich upozornili. Okrem toho odporúča vyhýbať sa v Indii tiež trhoviskám, festivalom aj preľudneným nákupným centrám.

Izrael zverejnil varovanie atypicky – v piatok večer, a síce po začiatku židovského sviatku šabat, kedy sa už vo vládnych úradoch a inštitúciách zvyčajne nepracuje. Riaditeľstvo pre boj s terorizmom pritom nespomenulo, čo ho k vydaniu varovania viedlo.

V roku 2012 bola pri bombovom útoku na svoje auto zranená manželka izraelského diplomata v Indii, jej vodič a ďalší dvaja ľudia.

India je obľúbeným cieľom izraelských turistov a v ostatnom čase ju radi navštevujú aj bývalí vojaci, ktorí si tam po rokoch aktívnej služby prichádzajú oddýchnuť.