Jeruzalem 21. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)
 

Izrael uznal, že pred desiatimi rokmi zničilo jeho letectvo bombardovaním jadrový reaktor v Sýrii. Hovorí o tom správa pre tlač izraelskej armády.

Ilustračné foto

Operácia sa konala v noci z piateho na šiesteho septembra 2007, oznámila tlačová služba armády. Podotýka sa, že prakticky dostavaný objekt sa nachádzal v provincii Dajr az-Zaur 280 míľ severovýchodne od Damašku.
„Štyri lietadla F-16 odvrátili atómovú hrozbu nielen pre Izrael, ale pre celý región,” prehlásili izraelskí vojaci.
Potvrdili tým informáciu, ktorá až doteraz kolovala v médiách, nebola ale nijak potvrdená na oficiálnej úrovni.
V armáde tiež vysvetlili, prečo  nebola informácia o tejto operácii zverejnená — Izrael sa totiž pripravoval na odvetné akcie zo strany Sýrie.
„Po niekoľkých rokoch bola provincia Dajr az-Zaur obsadená IS. Môžeme len hádať, aké škody by mohli spôsobiť, keby sa dostal jadrový objekt do ich rúk,” dodali izraelskí vojaci.
Sýrske úrady svojho času prehlasovali, že úder dopadol na prázdny pozemok, ktorý patril medziarabskému vedeckému združeniu pre rozvoj poľnohospodárstva.
Niekoľko mesiacov po nálete požiadali USA od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, aby vyšetrila „možný tajný jadrový program Sýrie”. Experti MAAE pripravili referát, v ktorom sa vravelo, že na sýrskom objekte Al Kibar, ktorý bol vystavený útoku, našli „častice uránu antropogénneho pôvodu”.
 

Príspevok Izrael uznal, že v roku 2007 bombardovaním zničil jadrový reaktor v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.