Jeruzalem 9. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sebastian Scheiner)
 
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok nariadil zatvoriť dôležitý hraničný priechod Kerem Šalom s pásmom Gazy v reakcii na pokračujúce vypúšťanie šarkanov s horľavými predmetmi na územie židovského štátu.

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Podľa agentúry AP izraelská armáda uviedla, že Kerem Šalom – hlavný vstupný uzol – bude otvorený iba pre dodávky humanitárnej pomoci a potravín do uvedenej palestínskej enklávy na pobreží Stredozemného mora. Armáda dodala, že pre iné tovary priechod zostane uzavretý až do odvolania.
Netanjahu sľúbil, že proti militantom z palestínskeho hnutia Hamas v pásme Gaze zakročí “tvrdou rukou”. Podľa denníka Haarec okrem uzavretia hraničného priechodu Izrael plánuje voči povstalcom podniknúť aj ďalšie kroky. Tie ale premiér nešpecifikoval.
Kerem Šalom je jedným z troch hlavných hraničných priechodov pásma Gazy s Izraelom a Egyptom. Väčšina denných dodávok tovarov však prúdi práve týmto priechodom.
Palestínčania začali púšťať na Izrael šarkanov s horiacimi predmetmi alebo malými výbušninami pred niekoľkými týždňami v rámci masových protestov proti pozemnej, námornej a vzdušnej blokáde pásma Gazy.
Šarkany i héliom naplnené balóny s horiacimi a zápalnými predmetmi, ktoré radikáli z radov Palestínčanov vypúšťajú nad územie Izraela, kde takto spôsobujú požiare úrody na poliach a lesných porastov, začala izraelská armáda zneškodňovať za pomoci dronov určených na civilné využitie – multikoptér.
 
Príspevok Izrael uzavrie pre pokračujúce násilie dôležitý hraničný priechod do Gazy zobrazený najskôr Hlavné správy.