Jeruzalem 16. januára 2017 (HSP/cnsnews/Foto:TASR/AP-Anne Frank House)

Výskumníci, skúmajúci pozostatky jedného z najznámejších nacistických vyhladzovacích táborov, odhalili prívesok, ktorý vyzerá rovnako ako ten, ktorý vlastnila Anna Frank, oznámil pamätník holokaustu Yad Vashem.

Na snímke Anna Franková

Na snímke Anna Franková

Yad Vashem uviedol, že zistil, že prívesok, ktorý patril Karoline Cohn – židovskému dievčaťu, ktoré zahynulo v Sobibore, môže byť tiež prepojený na známu autorku denníka Annu Frankovú. Obe sa narodili vo Frankfurte v roku 1929 a historici neobjavili žiadne iné podobné prívesky ako tento.

Kúsok v tvare trojuholníka má nápis „Mazal Tov“ uvedený v hebrejčine spolu s Cohnovej dátumom narodenia. Na druhej strane sú uvedené písmená „heh,“ iniciály slova Boh a tiež tri Davidove hviezdy.

Výskumníci sa teraz snažia kontaktovať žijúcich príbuzných dvoch dievčat, aby potvrdili, či boli príbuzné.

Od roku 2007, Izraelský úrad pre historické pamiatky (Israel Antiquities Authority) sa spolu s Yad Vashem podieľal na novom výskume, pri vykopávkach bývalého vyhladzovacieho tábora v Poľsku, ktorý sa týkal holokaustu. Tábor v Sobibore bol zničený po vzbure v roku 1943, keď ho Nemci zrovnali so zemou, aby utajili svoje zločiny. Archeológovia však boli schopní odkryť základy plynových komôr a pôvodnú trasu vlakov.

V Sobibore na východe Poľska bolo zabitých viac ako 250 000 židov. Je jedným z najextrémnejších príkladov nacistického „konečného riešenia“ na vyhubenie európskeho židovstva. Anna Franková zomrela v koncentračnom tábore Bergen-Belsen na severe Nemecka v roku 1945.

Na rozdiel od iných zariadení, ktoré mali aspoň zdanie väzenia alebo pracovných táborov, Sobibor a neďaleký Belzec a Treblinka boli určené výslovne na vyhubenie židov. Obete tam boli presúvané v automobiloch pre dobytok a splyňované na smrť takmer okamžite.

„Tieto nedávne objavy z vykopávok v Sobibore predstavujú významný prínos k dokumentácii a spomienkam na holokaust. Pomáhajú nám lepšie porozumieť, čo sa stalo v Sobibore v súvislosti s fungovaním tábora a tiež jeho fungovanie z pohľadu obetí,“ povedal Havi Dreifuss z Medzinárodného Inštitútu pre Výskum Holokaustu v Yad Vashem.

Viktória Dandarová