New York 5. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)
 
Izrael v piatok odstúpil zo súboja o post nestáleho člena v Bezpečnostnej rade OSN.

Exteriér budovy OSN vo Viedni

“Po konzultácii s našimi partnermi, vrátane našich dobrých priateľov, sa štát Izrael rozhodol, že svoju kandidatúru odloží,” uviedli delegáti židovského štátu pri OSN, z ktorých vyhlásenia cituje agentúra DPA.
Po kroku Izraela zostávajú jasnými kandidátmi na dve uvoľnené miesta určené “západoeurópskej skupine” už iba Nemecko a Belgicko. Funkčné obdobie sa začína v roku 2019 a bude trvať dva roky.
Vedenie palestínskej samosprávy spustilo kampaň na získanie podpory arabských krajín a ďalších spojencov za účelom zablokovať Izrael v hlasovaní Valného zhromaždenia. Izrael dosiaľ kreslo v BR OSN nemal.
Bezpečnostná rada OSN má päť stálych členov – Britániu, Čínu, Francúzsko, Rusko a USA – a desať nestálych členov, ktorých kreslá sú rozdeľované na základe regionálnych blokov. Tohto roku sa možno uchádzať o päť týchto postov. Valné zhromaždenie OSN v máji usporiada voľby, ktoré rozhodnú o príslušných krajinách.
Jedno z pätice týchto voľných miest však musí získať Afrika, jedno ázijsko-tichomorský región, jedno latinskoamericko-karibský región a dve západná Európa, do ktorej sa v tomto ponímaní zaraďuje i Izrael.
Kreslo pre africký región podľa spravodajskej stanice France 24 získa Juhoafrická republika, kreslo pre latinskoamricko-karibský región pripadne Dominikánskej republike, zatiaľ čo o kresle pre ázijsko-tichomorský región sa rozhodne medzi Indonéziou a Maldivami.
 
Príspevok Izrael stiahol kandidatúru na kreslo nestáleho člena v Bezpečnostnej rade OSN zobrazený najskôr Hlavné správy.