Tel Aviv 27. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)
 
Izrael si pamätá úlohu Červenej armády pri rozdrvení nacistov a je pyšný na hrdinské činy státisícov židovských vojakov, ktorí bojovali v jej radoch. Vyhlásil to predseda izraelskej vlády Benjamin Netanjahu

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu to uviedol na videu, ktoré natočil pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorý sa slavi na 27. januára – v tento deň totiž v roku 1945 sovietski vojaci oslobodili koncentračný tábor Osvienčim.
“Dnes je Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Holokaust je bezprecedentné tragédiou v ľudských dejinách, ktorá dokazuje, že ak nebude zastavená nenávisť voči Židom, potom sa fanatizmus bude šíriť a ničiť iné národy. Tretina nášho národa bola zlikvidovaná s neľudskú krutosťou, ďalšie desiatky miliónov ľudí boli zabité v rôznych krajinách sveta, “vyhlásil Netanjahu.
“Dnes spomíname na padlých, ale aj na hrdinov. Na hrdinov, ktorí bojovali a položili svoje životy, aby zastavili nacistické monštrum … Nikdy nezabudneme na úlohu Červenej armády, na hrdinské činy Židov, ktorí bojovali v jej radoch a nezabudneme ani na vojnových veteránov,” povedal.
Dnes si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Iniciátormi schválenie tejto rezolúcie OSN sa stali krajiny ako Izrael, Kanada, Austrália, Rusko, Ukrajina a USA.
Prvýkrát termín holokaust použil spisovateľ Elie Wiese ako symbol plynových komôr a krematórií koncentračných táborov.
Dňa 27. januára 1945 Sovietska armáda oslobodila najväčší nacistický tábor Auschwitz (Osvienčim), v ktorom podľa rôznych správ zomrelo od 1,5 do 4 miliónov ľudí. V táboroch smrti bolo podľa oficiálnych údajov celkovo zabitých asi šesť miliónov Židov.
 
Príspevok Izrael si pamätá úlohu Červenej armády pri rozdrvení nacizmu, vyhlásil Netanjahu zobrazený najskôr Hlavné správy.