Tel Aviv 3. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/Sunday Alamba)

Ak by to spravila niektorá z krajín V4 už by bol “oheň na streche”. Lídri západných krajín ako Angela Merkelová, rôzni liberálni humanisti, mimovládky, vítači a mainstreamové médiá by nenechali na vláde danej krajiny “nitku súchú”. V prípade Izraela však mlčia, napriek tomu, že krajina dala imigrantom, ktorí prišli nelegálne do krajiny ultimátum 90 dní. Do vtedy musia z Izraela odísť, inak im hrozí pobyt za mrežami.
Ilustračné foto

Tisíce žiadateľov o azyl z Eritrey a Sudánu budú čoskoro informovaní, že musia opustiť Izrael do troch mesiacov , lebo inak pôjdu do väzenia. Úrad ministerstva vnútra zaoberajúci sa migráciou sa začal tento mesiac pripravovať na deportáciu  žiadateľov o azyl na základe príkazu premiéra Benjamina Netanjahua, ministra vnútra Arye Deryho a ministra verejnej bezpečnosti Gilada Erdana. Informoval o tom portál Haaretz.
Hlasovanie vlády o deportačnej kampani bolo odložené kvôli rozpočtovému sporu medzi ministerstvom financií a ministerstvom verejnej bezpečnosti.
V prvej etape budú niektoré skupiny vyňaté z deportácie: deti, dospelí nad 60 rokov, rodičia maloletých detí, ľudia s vážnymi zdravotnými, alebo duševnými problémami, obete obchodovania s ľuďmi a obete otroctva.
Tisíce ďalších afrických migrantov, ktorí vstúpili do Izraela nelegálne, už však také šťastie mať nebudú. Pri najbližšej žiadosti o predĺženie pobytu dostanú oznámenie, že musia opustiť Izrael do troch mesiacov. Ak tak neurobia budú musieť čeliť uväzneniu na zatiaľ neurčitú dobu .
Odhaduje sa, že v Izraeli žije 27 000 občanov Eritrey, rovnako ako 7500 ľudí zo Sudánu a 2 500 osôb z iných afrických krajín. Africkým žiadateľom o azyl sa v Izraeli narodilo približne 5000 detí.
Netanjahu povedal úradníkom ministerstva vnútra, že očakáva, že mnohí z týchto ľudí opustia Izrael v krátkom čase.
Ministerstvo vnútra odhaduje celkové náklady na ich deportáciu približne na 300 miliónov šekelov (86 miliónov dolárov) ročne. Patria tam mzdy zamestnancov ministerstva vnútra, deportačné lety a peniaze poskytnuté tým, ktorí odchádzajú. V súčasnosti dostane každý žiadateľ o azyl, ktorý opustí krajinu, 3 500 dolárov, ale táto suma sa v budúcnosti zníži.
Samuel Gdovin