Jeruzalem 12. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tsafrir Abayov)
 
Izraelčania si vo štvrtok pripomínajú pamiatku obetí holokaustu. Na počesť šiestich miliónov Židov, ktorí boli nacistami počas druhej svetovej vojny zavraždení v koncentračných táboroch, sa v Izraeli rozozvučali sirény a ľudia držali dve minúty ticha, píše agentúra AP.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu reční pri príležitosti Dňa spomienok na obete holokaustu v areáli jeruzalemského pamätníka holokaustu Jad va-šem

V krajine sa na ten čas zastavila i doprava. Izraelčania vystúpili z áut a so sklonenými hlavami vzdali poctu obetiam holokaustu.
V Izraeli si pamiatku obetí holokaustu uctievajú už od stredy sériou spomienkových podujatí. V celej krajine sú počas spomienok na obete šoa (holokaustu) zatvorené zábavné podniky i kaviarne. Spomienkové slávnosti sa konali aj v školách všetkých stupňov v celej krajine, od základných až po univerzity.
Hlavnej spomienkovej slávnosti v areáli jeruzalemského pamätníka holokaustu Jad va-šem sa zúčastnil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý vyhlásil, že posledné dni ukázali, že zlu a agresii musí čeliť každá generácia.
Obete holokaustu si vo štvrtok pripomínajú aj v Poľsku, kde sa pri meste Osvienčim koná tradičný Pochod živých. V poradí už 30. ročník približne trojkilometrového pochod medzi dvoma sektormi niekdajšieho najväčšieho nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau symbolizuje pochody smrti, ktoré sa na sklonku druhej svetovej vojny odohrali na mnohých miestach Európy. Odhadovaná účasť je približne 12.000 ľudí. Na pochode sa zúčastnia aj prezidenti Poľska a Izraela Andrzej Duda a Reuven Rivlin.
 
Príspevok Izrael sa na dve minúty zastavil; krajina si pripomína obete holokaustu zobrazený najskôr Hlavné správy.