Jeruzalem 8. septembra 2017 (HSP/rusvesna/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)

Včera publikoval portál rusvesna  informáciu o tom, že Izrael uskutočnil raketový útok na sýrske mesto Masyaf v provincii provinciu Hama. Podľa informácii Mossadu a Cachalu sa v meste nachádza výskumné centrum, v ktorom sýrska armáda vykonáva chemické pokusy. Ľahké zranenie utrpel vojak sýrskej vládnej armády, podľa BBC  pri útoku zahynuli 2 sýrski vojaci
Ilustračné foto

Sýrčania uviedli do pohotovosti systémy protivzdušnej obrany, izraelské lietadlo ktoré útočilo však zaútočilo zo vzdušného priestoru Libanonu. V porovnaní s minulosťou ide jednoznačne o progres, pretože Izraelci už radšej z bezpečnostných dôvodov (ruské lietadlá A-50, systémy S-200 až S-400) nenarúšajú sýrsky vzdušný priestor.
Ruský portál rusvesna  publikoval slová izraelského analytika a publicistu Israela Shamira, podľa ktorého Izrael vstupuje do novej fázy v sýrskej vojne. Ešte pred niekoľkými dňami na Rádiu Sputnik Israel Shamir uviedol, že Izrael je nútený priamo vstupovať do sýrskych udalostí, pretože skupiny, ktoré zabezpečovali izraelské záujmy v južnej Sýrii sú rozbité, prímerie medzi sýrskou opozíciou a vládou sa dodržiava, Hizballáh neustále silnie a Irán zvyšuje v Sýrii svoj vplyv.
Podľa Shamira Izrael po prvýkrát útočil na výskumné centrum pri meste Masyaf, v ktorom podľa slov izraelských expertov Sýrčania pokračujú vo vývoji chemických zbraní. Relevantné dôkazy samozrejme Izrael nepredložil, je zrejmé, že Izrael nemá žiadne právo útočiť na sýrske objekty, pretože takýto postup je narušením medzinárodného práva.
Doteraz útočil Izrael na ciele, ktoré boli priamo späté s Hizballáhom a Iránom, posledný útok smeroval na sýrsky cieľ. Podľa viacerých odborníkov tak Izrael vyjadruje svoj nesúhlas s vývojom situácie v Sýrii, pričom mu nevyhovujú ani rusko-americké aktivity v rámci deeskalácie napätia v Sýrii.
Odborníci momentálne analyzujú možnosti ruskej a iránskej odpovede. Manévre izraelských ozbrojených síl naznačujú, že Izrael je pripravený aj k novej vojne s Hizballáhom. Hizballáh sa roku 2006 už s Izraelcami v priamom bojovom konflikte stretol a Izrael nedosiahol žiadne výraznejšie úspechy. Dnes je Hizballáh podstatne silnejší a vzrástol aj vplyv Iránu v Sýrii.