Jeruzalem 21. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronen Zvulun)
 
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu odložil nútené vysťahovanie beduínskej dediny Chán al-Ahmar v Predjordánsku. S odvolaním sa na vládneho predstaviteľ o tom informovala agentúra Reuters.

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Osud Chán al-Ahmaru vyvolal medzinárodné znepokojenie po tom, ako Izrael oznámil, že plánuje demoláciu tejto osady z plechových chatrčí, v ktorej žije približne 180 ľudí.
Jej obyvatelia, ktorých prišli podporiť zahraniční aktivisti, čakajú na príchod buldozérov od 1. októbra, čo bol termín, ktorý dal Izrael dedinčanom na zbúranie ich domov. Beduínska osada bola podľa Izraela postavená nelegálne a jej obyvateľom ponúkli presťahovanie do 12 kilometrov vzdialenej lokality.
Predstaviteľ Netanjahuovho úradu však pod podmienkou anonymity povedal, že v súčasnosti v koordinácii s Palestínskou samosprávou zvažujú alternatívny plán presídlenia.
“Cieľom je plne vyčerpať rokovania a (preskúmať) navrhované plány predložené rôznymi zástupcami, vrátane (tých, ktoré sme dostali) za posledných niekoľko dní,” priblížil zdroj.
Minulú stredu (17.10.) hlavná prokurátorka Medzinárodného trestného súdu (ICC) Fatou Bensoudová vo vyhlásení uviedla, že vysťahovanie a zničenie dediny Chán al-Ahmar by mohlo predstavovať vojnový zločin. OSN, EÚ i skupiny pre ľudské práva apelovali na Izrael, aby dedinu nebúral, pričom zdôraznili dôsledky pre jej obyvateľov i vyhliadky na mier.
 
Príspevok Izrael odložil vysťahovanie predjordánskej beduínskej dediny zobrazený najskôr Hlavné správy.