Jeruzalem 27. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Izrael obmedzí až do odvolania pracovné diplomatické kontakty s desiatimi štátmi, a to v reakcii na nimi schválené prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, požadujúcej od Izraelčanov úplné zastavenie výstavby osád v Predjordánsku.

Na snímke izraelský premiér Benjamin NetanjahuNa snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

V Jeruzaleme o tom dnes informoval hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí, ktorý zdôraznil, že nejde o prerušenie, ale obmedzenie vzťahov.

Opatrenie sa dotkne okrem iného kontaktov so zahraničnými zastupiteľskými úradmi v Izraeli, ako aj vzájomných návštev predstaviteľov židovského štátu a daných krajín. V prípade Angoly už Luandu informovali o zastavení programu pomoci pre tento africký štát.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil prijatý dokument za škodlivý a protiizraelský a obvinil prezidenta USA Baracka Obamu, že v zákulisí zinscenoval jeho schválenie. Súčasne už pred troma dňami nariadil sériu diplomatických krokov voči krajinám, ktoré boli spolupredkladateľmi tejto rezolúcie v Bezpečnostnej rade OSN a s ktorými má Izrael diplomatické styky.

Za text hlasovalo 14 krajín, a to Čína, Francúzsko, Rusko a Británia, ako aj Angola, Egypt, Japonsko, Malajzia, Nový Zéland, Senegal, Španielsko, Ukrajina, Uruguaj a Venezuela. USA neuplatnili v tomto prípade právo veta a hlasovania sa zdržali. Nie so všetkými spomínanými štátmi udržiava Izrael diplomatické vzťahy.

Izrael zároveň obvinil vládu amerického prezidenta Baracka Obamu, že aktívne pomáhala zostaviť rezolúciu OSN. Uviedol, že dôkaz o tom získal z arabských zdrojov. Hovorca premiéra Benjamina Netanjahua David Keyes povedal, že Izrael má “nepriestrelnú informáciu” o tom, že Biely dom sa aktívne podieľal na formulácii textu tejto rezolúcie. S odvolaním sa na arabské zdroje uviedol, že Biely dom vyvíjal “silný nátlak”, aby bola schválená.

Palestínčania dúfajú, že novoprijatá rezolúcia im poskytne oporu na januárovej blízkovýchodnej mierovej konferencii v Paríži. Hovorca izraelského premiéra dnes povedal, že Izrael sa na tejto konferencii nezúčastní.

Novozvolený americký prezident Donald Trump sa približne hodinu po piatkovom hlasovaní Bezpečnostnej rady OSN na sociálnej sieti Twitter vyjadril, že “čo sa týka OSN, veci sa po 20. januári zmenia”. Dvadsiaty január je dňom, keď bude Trump inaugurovaný do funkcie prezidenta.