Bratislava/Jeruzalem 4. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Vyšehradska štvorka sa vo februári stretne v Jeruzaleme, a bude to jej prvé stretnutie mimo Európy

Ilustračné foto

Izrael bude hostiť premiérov štyroch stredoeurópskych zemí: Mateusza Morawieckeho z Poľska, Andreja Babiša z Čiech, Petra Pellegriniho zo Slovenska a Viktora Orbána z Maďarska. Stretnutie prebehne 18-19. februára 2019.
Stretnutie sa dohodlo začiatkom roka v Brazílii, kde sa stretol premiér Izraela Netanjahu s Orbánom. Pritom práve Orbán je obviňovaný z “rozširovania antisemitských stereotypov” v Maďarsku – hlavne kvôli svojmu sporu s impériom miliardára Georga Sorosa. Netanjahu ale osobne bráni Orbána a nazval ho “skutočným priateľom Izraela”.
Aj keď podobné stretnutie iste mnohých prekvapí, môžeme skúsiť nájsť jeho motívy.
Štáty V4 zrejme hľadajú určitú zahranično-politickú samostatnosť od Bruselu. Hľadajú určité uznanie svojej dôležitosti – a dúfajú, že im ju Izrael poskytne. Dá sa povedať aj to, že štáty V4 hľadajú v Izraeli potvrdenie svojej antiimigračnej politiky, pre ktorú nenachádzajú v Bruseli pochopenie.
Druhá strana, Izrael, si od spolupráce so štátmi V4 oficiálne sľubuje vylepšenie vzťahov s Európou, a to aj západnou, pretože tá, podľa Izraela, zaujíma nesprávne miesto v izraelsko-arabskom konflikte. Je zároveň typické, že Izrael chce v dnešnom čoraz jasnejšom rozdelení Európy na Východnú a Západnú, mať vplyv u oboch strán.
Niektorí žartujú, že by zúčastnené štáty mohli prerobiť V4 na V5. To je vrcholne nepravdepodobné. Ale aj bez toho budú mnohí patrioti v krajinách V4 sklamaní z takéhoto stretnutia. Dá sa to pochopiť, veď si skúsme predstaviť, aké emócie by sa rozprúdili, ak by sa stretnutie uskutočnilo napríklad v Moskve.
Peter Vanád
 
Príspevok Izrael bude hostiť stretnutie krajín V4 zobrazený najskôr Hlavné správy.