Praha 22. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Zuzana Čižmáriková)
 
Spevák Ivan Mládek v rozhovore pre portál Lidovky.cz ozrejmil, ako to bolo so zložením legendárnej piesne Jožin z bažin. Prezradil tiež, aké prekvapenie sa spája s jej popularitou

Na snímke hudobník Ivan Mládek

Hoci pieseň Jožin z bažin dokázala pred rokmi vďaka internetu poblázniť publikum v mnohých krajinách, vlani s týmto Mládkovým hitom dokonca vystúpila v Prahe aj kapela Metallica, ide podľa speváka o hovadinu.
“Je to naozaj hovadina, ale tak vtieravá, že sa rozliezla vďaka internetu po celom svete. A pritom som tú pesničku nezložil a nenapísal z vlastnej iniciatívy.”
Na to, že sa autorstvo piesne pripisuje Kňučíkovi si zvykol, ale pravda to nie je.
“Kňučík bol iba objednávateľom tej piesne, okrem názvu nie je jeho ani slovo a ani jedna nota. Nehľadiac na to, že ani nie je isté, že súslovie “Jožin z bažin” je jeho výmysel. Mojej kapele v jednej zlínskej krčme nejaký starý dedo hovoril, nech ideme do hája, že Jožin z bažin nie je nič nové, že sa tak v Zlíne za prvej republiky hovorilo nejakému úchylovi,” vysvetlil.
Poznamenal, že keby Jožin z Bažin nevznikol, svetu by to chýbalo. “Navrátilovi pripísal jednu veľkú zásluhu, nebyť jeho objednávky, Jožin z bažin by nikdy nevznikol. Svet by bol strašne ochudobnený.”
Prekvapilo ho však , aký úsech si pieseň získala.
“Najviac ma prekvapilo rozrávanie nášho cestovateľa Tomáša Poláčka, ktorý na Čukotke v nejakej jurte popíjal vodku s Eskimákmi, ktorý nevedel ani rusky. Vraj až k ránu sa zmoholi na otázku “Kakája zemlja”. Keď Poláček odpovedal “Češskaja rezpůblika”, Eskimák vraj vstal a slušnou češtinou mu zaspieval Jožina z bažin – a to celého,” uviedol
“Metallica ma samozrejme potešila, ale to viete, Eskimák je Eskimák,” dodal vtipne.
 
Príspevok Ivan Mládek: Jožin z bažin je naozaj hovadina, za zloženie mi sľúbili slivovicu zobrazený najskôr Hlavné správy.