Istanbul 15. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Phil Nijhuis)

Istanbulská mestská rada zrušila dnes pre prebiehajúci diplomatický spor s Holandskom svoje partnerstvo s mestom Rotterdam. Jednostranné zrušenie partnerskej dohody nariadil istanbulskému starostovi turecký premiér Binali Yildirim, ktorého tým poveril samotný prezident Recep Tayyip Erdogan.

Ilustračné foto

“Nemôžeme byť družobným mestom s takými ľuďmi,” povedal dnes Erdogan počas zhromaždenia v provincii Afyonkarahisar a istanbulského starostu Kadira Topbaša vyzval, aby toto partnerstvo jednostranne ukončil.

Podľa webu Istanbulu uzavreli obe mestá partnerskú dohodu ešte v roku 2005.
Spor medzi Ankarou a Haagom vypukol po tom, ako Holandsko počas uplynulého víkendu znemožnilo dvom členom tureckej vlády vystúpiť na politických zhromaždeniach v Rotterdame. Zhromaždenia sa mali konať pred aprílovým referendom o posilnení prezidentských právomocí.

Prístup Holandska k tureckým ministrom vzápätí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prirovnal k “pozostatkom nacizmu”, čo už odsúdila nielen holandská diplomacia, ale aj viaceré členské krajiny EÚ a tiež Európska komisia.

Turecko zároveň v reakcii na celú kauzu pozastavilo ešte v pondelok všetky diplomatické kontakty na vysokej úrovni s Holandskom.

Referendum o ústavných zmenách sa uskutoční 16. apríla. V prípade jeho úspechu, ktorý je pravdepodobný, získa Erdogan väčšie právomoci a naopak sa oslabia kompetencie parlamentu.  Podľa údajov tureckej volebnej komisie môže v referende hlasovať aj približne 2,97 milióna Turkov, ktorí žijú v zahraničí, a to prevažne v európskych krajinách.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.