Reykjavík 28. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Frank Augstein)

Na Islande sa v sobotu začali predčasné parlamentné voľby, ktoré sú už druhými v priebehu dvoch rokov. Informovala o tom agentúra DPA.
Ilustračné foto

Islanďania pristupujú k volebným urnám po tom, čo sexuálny škandál, v ktorom figuruje bývalý premiér Bjarni Benediktsson, spôsobil v septembri pád trojstranovej koalície sformovanej pred viac ako ôsmimi mesiacmi.
Na Islande je približne 248.000 oprávnených voličov, o ktorých priazeň sa uchádza najmenej sedem politických strán a hnutí.
Za najväčšieho favorita volieb pokladajú odborníci stranu Ľavicových zelených, na ktorej čele stojí bývalá ministerka školstva Katrín Jakobsdóttir. Tá by sa po prípadnom volebnom víťazstve mohla podľa agentúry DPA spolu s Pirátskou stranou a Sociálnodemokratickou alianciou pokúsiť o zostavenie ľavicovej koaličnej vlády.
Islandská vládna koalícia zložená z konzervatívnych a liberálnych politických subjektov sa rozpadla 15. septembra, pričom premiér Benediktsson medzitým podal demisiu. Rozpad koalície spustil odchod strany Žiarivá budúcnosť, ktorá Benediktssonovu konzervatívnu Stranu nezávislosti obvinila z krytia zmieneného sexuálneho škandálu.
Žiarivá budúcnosť, na ktorej čele stojí hudobník a herec Óttarr Olaf Proppé, svoje rozhodnutie zdôvodnila “vážnym porušením dôvery” v súvislosti s pokusom premiérovho otca pomôcť očistiť meno istého muža odsúdeného v roku 2004 za zneužívanie svojej nevlastnej neplnoletej dcéry.
Žiarivá budúcnosť, konzervatívna Strana nezávislosti, ktorej predsedá Benediktsson, a liberálna strana Obnova mali spoločne v islandskom parlamente najtesnejšiu možnú väčšinu – 32 zo 63 kresiel.
Ich koalícia vzišla z predčasných volieb, ktoré sa konali vlani 29. októbra po tom, čo dovtedajší premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson rezignoval v dôsledku zverejnenia tzv. panamských dokumentov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.