Island vydal evakuačné plány pre prípad erupcie sopky Örafajökull

Reykjavík 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/APTN)

Islandskí predstavitelia zverejnili vo štvrtok krízové evakuačné plány v dôsledku zvýšenej seizmickej aktivity najväčšej sopky v krajine. Informovala o tom agentúra DPA.
Ilustračné foto

Do evakuačných plánov patria oblasti západne, južne a východne od vulkánu Örafajökull. Plány zahŕňajú textové upozornenia – v islandskom a anglickom jazyku – pre mobilné telefóny, uviedol to islandský úrad civilnej ochrany a krízového manažmentu.
V potenciálnej oblasti evakuácie, ktorú v teplejších mesiacoch navštevujú stovky turistov, žije len okolo 120 obyvateľov.
Na svahoch ľadovcom pokrytej sopky spozorovali odmäk, čo naznačuje zvýšenie geotermálnej aktivity a v priebehu roka tu tiež zaznamenali viacero zemetrasení. Experti nedokážu odhadnúť, či bezprostredne hrozí sopečná erupcia.
Sopka Örafajökull, na ktorej masíve sa nachádza najvyšší vrchol Islandu (2110 m), naposledy eruptovala v roku 1727. Je najväčším aktívnym vulkánom na ostrove.
Islandský meteorologický úrad už varoval letecké spoločnosti pred rizikom zvýšenej seizmickej aktivity.  V roku 2010 zastavil popol z erupcie menšej islandskej sopky Eyjafjallajökull na šesť dní veľkú časť premávky v európskom vzdušnom priestore.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)