Svet 6. februára 2017 (HSP/bb/Guardian/Foto: TASR/AP-Darko Vojinović)

Islamský štát oslovil stovky utečencov a migrantov smerujúcich do Európy. Vyzýva ich k džihádu na Západe a ponúka zaplatenie výdavkov, ktoré majú migranti s prepašovaním sa do Európy

Migranti čakajú v rade na jedlo pred opusteným skladiskom v Belehrade 11. januára 2017 Migranti čakajú v rade na jedlo pred opusteným skladiskom v Belehrade 11. januára 2017

Správu o tom prináša proti-teroristický think-tank Quilliam, ktorú prevzal denník Guardian. Hovorí, že Islamský štát ponúkol migrantom v libanonských a jordánskych táboroch 1600 libier v prípade, že budú mať záujem o vojenský výcvik.

Sústreďovanie svojho zájmu na migrantov je teraz najnovšou taktikou islamských teroristických zoskupení ako Islamský štát, Taliban, Al-Kájda, Al-Šabáb a Boko Haram. Ukázalo sa, že všetky tieto organizácie hovoria vo svojich on-line materiáloch (v období od 13. júna 2016 – 8. januára 2017) práve o “utečencoch”.

V tom istom období vyšetrovatelia zistili 263 prípadov, ako tieto skupiny presviedčali jednotlivých utečencov, aby sa postavili za džihád proti nevercom, alebo aby sa aspoň pridali na stranu extémistov a konvertovali na islam.

Správa tiež hovorí o istých “hotspotoch” migračných ciest, na ktorých sa teroristi Islamského štátu pravidelne pridávajú k utečencom či migrantom.

Hovorí sa o juholíbyjskom meste Quatrun, kde Islamský štát má mať až 4000-6000 bojovníkov a džihádisti opakovane financovali čiastku 450 libier, ktorá zahŕňala pašerácke poplatky pre cestu migrantov na sever, smerom na Európu, za predpokladu, že sa migranti pridali na stranu teroristickej skupiny.

V správe sa píše, že predovšetkým deti a mládež, ktorí cestujú osamote, sú obzvlášť zraniteľní a nechávajú sa radikalizovať džihádistickými skupinami. Policajná agentúra Európskej únie Europol identifikovala približne 88 300 mladých migrantov bez doprovodu, ktorí sa stratili a stali sa tak ich ľahkým cieľom.

Výskumník Nikita Malik zo spomínaného think-tanku Quillian hovorí: “Mladí žiadatelia o azyl sú cieľom extrémistických skupín, pretože sú ľahko radikalizovaateľní, môžu z nich byť výborní bojníci a v prípade dievčat, tie môžu byť matkami novej generácie regrútov.”