Londýn/Damask 5. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Prvé oficiálne vyjadrenia organizácie na adresu prezidenta Donalda Trumpa

Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) v utorok uviedla, že Spojené štáty sa potápajú a “riadi ich idiot”. Išlo o prvé oficiálne vyjadrenia tejto organizácie na adresu prezidenta Donalda Trumpa od jeho nástupu do úradu 20. januára. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Na snímke americký prezident Donald Trump

Hovorca IS Abul-Hasan al-Muhádžir v odkaze napísal: “Amerika, potápaš sa a záchrancu niet. V každom kúte sveta si korisťou vojakov kalifátu, si na mizine a príznaky tvojho zániku vidí každé oko.”

Na nahrávke, zverejnenej na šifrovanej internetovej sieti Telegram, hovorca IS pokračoval: “Už netreba dokazovať skutočnosť, že ťa riadi idiot, ktorý nevie, čo je to Sýria alebo Irak alebo islam.”

Trump si zvolil porážku Islamského štátu za prioritu počas svojho pôsobenia v prezidentskom úrade.

Ozbrojené sily za podpory amerických jednotiek bojujú za znovudobytie dvoch najväčších miest Islamského štátu – Mósulu v Iraku a Rakky v Sýrii.

“Zahubí ťa nenávisť, Amerika, zahubí ťa nenávisť – štát, kde sa mladí aj starí ženú na smrť v mene Boha, nebude porazený,” napísal Mudžáhir.

Trump skúma spôsoby, ako urýchliť bojovú operáciu koalície vedenej Spojenými štátmi, ktorá je podľa amerických aj irackých predstaviteľov zatiaľ do veľkej miery úspešná – jej cieľom je zničiť militantov IS v Iraku a Sýrii.

Úplná strata Mósulu, najväčšej bašty Islamského štátu v Iraku, by pre IS znamenala veľkú porážku.

Americkí a irackí predstavitelia sa pripravujú na menšie bitky po dobytí mesta a očakávajú, že organizácia IS prejde do ilegality, odkiaľ bude viesť tradičné povstanie, dodala agentúra Reuters.